Design


Hogy néz ki a jövő irodája?

Könnyedség, flexibilitás és komfortérzet, talán ezek azok a legfontosabb tulajdonságok, amit manapság a korszerű iroda helyiségekkel kapcsolatban joggal elvárhatunk. De ezen felül a designerek még többel rukkolnak elő. 


Az építészek és formatervezők tisztában vannak azzal, hogy korunk világa milyen gyorsan és radikálisan változik. Ezért az új, munkahelyi koncepciók kidolgozása, valamint a tervek megvalósítása során igyekeznek tökéletesen megfelelni az új követelményeknek, melyek közül talán a különféle, modern technológiák, és a felgyorsult kommunikáció a legmeghatározóbbak. Fontos szempont, hogy az irodába bekerülő bútorok és különféle eszközök, műszaki cikkek, kiegészítők harmonizáljanak egymással, de emellett a munkahellyel kapcsolatos, megváltozott elvárásoknak is eleget tegyenek, és persze nem utolsó sorban nyújtsanak esztétikus látványt is.

A korszerű irodák berendezésének fókuszában a tartalom és a forma egysége iránti igény áll. Egy olyan koncepció, ami felhasználóbarát, és ahol az irodában dolgozók jól érzik magukat. Be kell látni azonban, hogy az oly sokak által favorizált „papírnélküli”iroda egyelőre csak vágyálom, ehelyett a valóságban az emberek kifejezetten igénylik a szép és esztétikus irodaszereket, kiegészítőket, melyeknek mára kialakult speciális stílusa, évről – évre változó divatja.

A Solid Grade irányzat az egyént és annak önazonosság keresését állítja stílusának középpontjába. Ezért is használ ősi és autentikus motívumokat, törekszik a szolid, ám ugyanakkor magas értékeket képviselő megoldásokra. Ezt a stílust a kalandos utazások, a természetben tett kirándulások emlékei inspirálják. Fontosnak tartják ezeknek a tárgyaknak az eredetét, minőségét, funkcióját, ám legalább ennyire lényegesnek a bennük rejlő lehetőségek is.

Legfontosabb elvárásként a tárgyak hosszú élettartamát jelölik meg, szemben a kereskedelem gyorsan változó, olcsó megoldásaival. Előszeretettel dolgoznak nyers, feldolgozatlan, nemes anyagokkal. Kézzel varrt szarvas- és borjúbőr, nyers gyapjú, natúr vászon anyagok határozzák meg az enteriőr összképét. A sokáig, méltatlanul háttérbe szorított kézművesek is egyre fontosabb szerephez jutnak, jól látható ez például az újra felfedezett öntöttvas tárgyak terén tapasztalható népszerűség növekedésénél is.

Ezt a stílust a szolid, meleg színek harmonikus együttese határozza meg, így a fehérek, barnák, okkerek, bordók és szürkék kiegyensúlyozott alkalmazása. Karakteresen kapcsolódnak hozzájuk a különféle fémek fényes, matt vagy patinás változatai.

A Suitable Solutions stílus irányzat kevesebb fölösleges tárgyat, és több teret kínál a valóban fontos berendezéseknek. Náluk az irodai bútorok célzottan a legfontosabb funkciókat szolgálják. A modern technológiát és a multifunkcionális megoldásokat egyszerű, visszafogott formák rejtik, melyek sima, egyszerű felületeit különféle lyukak, perforációk, hullám motívumok gazdagítják. A korábban jól érzékelhető férfias és nőies jegyek egyre jobban eltűnnek, összemosódnak, viszont előtérbe kerülnek, és a tervezés során megkülönböztetett figyelemben részesítik a különböző korcsoportok eltérő igényeinek kielégítését.

A színek területén friss árnyalatokat hoznak a monoton szürkeség helyett. A jövő irodáit élettel teli, attraktív színek határozzák meg. Bizonyított tény, hogy a jól megválasztott színek és a nemes alapanyagból készült berendezési tárgyak hozzájárulnak a kellemes irodai közérzethez, ráadásul pozitívan befolyásolják az itt dolgozók kreativitását és hangulatát is.

Finom sárga és légiesen könnyű lazac árnyalatok ezeknek az enteriőrnek a meghatározói, amihez a neutrális színekből álló paletta világos szürkéje, antracitja, fehérje, füstszíne és feketéje csatlakozik. A berendezéshez felhasznált anyagok között dominál az alumínium, a króm, a réz, és a luxusos minőségben kidolgozott bőr.

Humoros, magával ragadó a Curious Fanfair irányzata, ami tulajdonképpen egy olyan eklektikus világot népszerűsít, amit a lazaság, az életöröm és a humor jellemez. A kombinációs lehetőségeknek semmi sem szab határt. A felhasznált motívumok között az óriáskeréktől a hintáig, a traktortól az állatokig bármi elképzelhető. Ezek együttese játékos, vidám környezetet eredményez, ahol az egyén személyiségéé a főszerep.

Az olyan színezett anyagok, mint a plexiüveg vagy a különféle műanyagok, jelenlétükkel egyfajta színes, technikával átitatott hangulatról gondoskodnak. Mellettük kötött és hímzett anyagok, lazúrosan felületkezelt fa felületek, hálók harsogóan fiatalosak. A feltűnő geometrikus minták a dolog rebellis mivoltára utalnak. Figyelemfelkeltő markáns, vastagon csíkozott, kockás motívumok, horgolás teszik egyedivé ezeket a tereket, ahonnan a graffiti és a különféle spray effektusok sem hiányozhatnak.

Plakátszínei tiszták, keveretlenek, olykor meglepő párosításokban, leggyakrabban lila, narancs, égkék, menta zöld és pink. A vad színorgiát általában egy nyugodt drapp árnyalattal tompítják.   

A Messe Frankfurt Paperworld Kiállításához kapcsolódó szakmai összeállítást a „stilbüro bora. herke. palmisano”munkatársai készítették. A nemzetközi designer team tagjai áttekintést adnak napjaink legjellemzőbb trendjeiről, felkutatják és összegzik a várható irányzatokat. Igyekeznek a legjellemzőbb megoldásokat „testközelbe hozni”, példáikat a divat, az építészet és a design területérő veszik.

A Paperworld kiállítás 2017. január 28 – 31 között látogatható.

 

Szöveg: Borsos Klára