Brexit


Brexit – a brit turizmus válsága?

A brit népszavazás eredménye szinte az egész világot sokkolta, mindenki a lehetséges következményeket és a szigetországban élő, más tagállamokból származók boldogulási esélyeit latolgatja. De vajon azoknak is izgulniuk kellene, akik csak üdülni szeretnének Nagy-Britanniában?

A Brexit hatása már most érezhető a világgazdaságban, s valószínűleg a politikai hatása is észrevehető lesz az következő időszakban, a szigetországba csak turistaként utazni vágyók közül azonban sokan attól félnek, hogy az ő lehetőségeiket is negatívan érintheti a kilépés.

A legpesszimistábbak attól tartanak, hogy az Egyesült Királyság csak a kezdet, s az Európai Unió és a Schengeni övezet a következő években széthullhat. Ebben az esetben természetesen valóban jelentősen bonyolultabb folyamat lenne a jelenlegi tagországok között utazni, ettől azonban egyelőre nem kell tartanunk. A jelenlegi rendszerben is útlevélre van szükségünk ahhoz, hogy az Egyesült Királyságból Uniós államokba (vagy fordítva) utazzunk, vízumot pedig nagy valószínűséggel később sem kell igényelnünk.

A másik sarkalatos pont a fapados légitársaságok kérdése; az elmúlt években olyan cégeknek hála, mint a Ryanair vagy az easyJet, a repülés sokak számára elérhetőbbé vált. Az Unióból való kilépés miatt ezeknek a vállalatoknak újra kell majd tárgyalniuk lehetőségeiket az Egyesült Királyságba, illetve a brit légitársaságok az onnan Európa többi részébe tartó járataikat illetően.

David Cameron pénteki leköszönő beszédében azt mondta, semmilyen változásra nem rövid időn belül kell számítani, a jelenleg az Egyesült Királyságban élő magyaroknak (és más nemzetiségieknek), illetve a szigetországba utazni tervezőknek tehát egyelőre nincs miért aggódnia, az ABTA (Association of British Travel Agents) jelentése szerint pedig az EU-nak a kilépés hivatalos bejelentése után két éve van rá, hogy a jövőbeni kereskedelmi kapcsolatok működésében megegyezzenek az Egyesült Királysággal. A jövőt illetően azonban egyáltalán nem lehetünk biztosak, hiszen a Brexit többi aspektusához hasonlóan a turizmust érintő kérdésekben sem egyértelmű, hogy hosszú távon milyen mértékű változásokra lehet számítani.