Theresa May kifejtette álláspontját a „Soft” Brexitről az EU csúcson
by
A Brexit már annyira beszőtte magát az angol köznyelvbe, hogy fel sem tűnik a használóinak, hogy a hosszas British Exit helyett csak „Brexit” néven emlegetik a kilépést. Hasonló történt a „hard” és „soft” jelzőkkel is, amelyek mintegy kötelező előtagként szerepelnek a Brexitet említő beszélgetésekben.
A hard Brexit gyakorlatilag évekre előre meghatározná a brit gazdaság irányát, a nyíl pedig nem pozitív irányba mutatna. A Fitch Ratings és a Moody's már a népszavazás előtt a Standard & Poor's pedig a népszavazás után vonta meg a legjobb besorolást Nagy-Britanniától, aminek gazdasági értékelése a kilépés tényleges mivoltát követően még lejjebb értékelődne. A hard Brexit során Nagy-Britannia elveszítené a szabad hozzáférést az unió egységes belső piacához, ami miatt középtávon meggyengülne a brit gazdaság növekedési lehetősége, amit a bankok kivonulása, és egy kisebb pénzügyi összeomlás követne. S ez csupán csak a dolgok gazdasági vonzata.
A soft Brexit értelemszerűen redukálná, minimalizálná a gazdasági károkat, és annak következményeit. Theresa May szerencsére ebben érdekelt. Mint mondta, az a célja, hogy a szigetország uniós kiválása a lehető "legsimábban és legrendezettebben" menjen végbe.
„Helyes, hogy a vezetők készülnek a tárgyalásokra, minthogy mi is azt tesszük. Távozni fogunk az EU-ból. Azt szeretnénk, ha ez a folyamat a lehető legfinomabb és legrendezettebb módon zajlana le. Ez nem csak a mi érdekünk, Európa többi részének is az érdekében áll"
- mondta, utalva arra, hogy a a tagállamok vezetői nélküle, szűkebb körben egyeztetnek a Brexit-tárgyalásokról.
Az EU csúcson Theresa May szóbeli „ígéretén” túl, elfogadták a biztosítékokat tartalmazó határozattervezetet is, amely lehetővé tenné, hogy az áprilisi hollandiai népszavazás elutasító döntése ellenére a parlament elfogadja az Ukrajna-EU társulási szerződést.
A Brexit kérdéskörén túl szíriai események is komoly tárgyalási alapot képeztek a csúcson. Federica Mogherini, az EU kül- és biztonságpolitikai főképviselője elfogadhatatlannak nevezte, ami a civilekkel történik az ostromlott szíriai Aleppóban. Francois Hollande francia elnök is élesen bírálta Moszkva szerepvállalását, és úgy vélte, az oroszok nem tesznek eleget az általuk vállalt kötelezettségeknek. Hangsúlyozta, hogy tűzszünetre van szükség a lakosság kimenekítése.
A megbeszélésen Brita Hági Haszán, a kelet-aleppói városi tanács vezetője is részt vesz Tusk meghívására, aki részletesen beszámolt a városban uralkodó helyzetről. Mint mondta, több mint 50 ezer civil tartózkodik Aleppó jelenleg keleti részében, akiket le fognak mészárolni, ha nem javul a helyzet. További nyolcszáz sebesült embernek kellene azonnal orvosi ellátást kapnia.
„Nem kértünk egyetlen országot sem arra, hogy kezdjen háborút, mindössze azt szeretnénk, hogy mentsék meg a civileket és hozzanak létre biztonsági folyosókat a kimenekítésükre"
- mondta Haszán az EU csúcson.
A vezetők találkozóját követően csak reménykedhetünk abban, hogy az aleppói lakosoknak nem csak újabb részvétnyilvánításokat, hanem tényleges segítséget kapnak. Az pedig, hogy az Egyesült Királyság kormányfőjének kilépési elképzelése mérsékelné a károkat országszerte, és az EU belső piacán belül is, szintén reménykedésre ad okot.