A Brexit hatásai a brit gazdaságra
by Böröczky Katalin
Összefoglalónkból megtudhatják, hogy milyen változások várhatóak a szigetország gazdaságában.
A Brexit-szavazást követően elkezdődött a font mélyrepülése, ennek köszönhetően egy hónap alatt jelentősen csökkent az árfolyama, az olcsó áraknak köszönhetően jelentősen megnőtt a repülőjegy foglalások száma. A font árfolyama a Brexit-szavazás utáni időszakban tíz százalékkal gyengült az euróval és a dollárral szemben.
A ForwardKeys utazási információs szolgáltató cég szerint a rendelkezésre álló adatok alapján a Nagy-Britanniába tartó járatokra a június 23-ai szavazást követő négy hétben az egy évvel korábbi azonos periódushoz képest 4,3 százalékkal nőttek a repülőjegy-foglalások, míg a szavazást megelőző egy hónapban még 2,8 százalékkal csökkentek. A népszavazás azonnali pozitív hatással volt a beérkező turizmusra Nagy-Britanniában, ugyanis az Európán kívülről érkező járatokon 8,5 százalékkal nőtt meg a foglalások száma a szavazás utáni 28 napban, a megelőző egy hónapban viszont még 0,1 százalékkal csökkent. A legtöbb utas Hongkongból, az Egyesült Államokból és Kanadából érkezett. Bár az Európából érkező utasok száma a Brexit-szavazás után 1,8 százalékkal maradt el az előző évitől, de ez is lényeges javulás a szavazás előtti 6,8 százalékos csökkenéshez képest.
A külföldi látogatók növekvő száma alaposan felpörgeti a brit szálloda- és vendéglátóipart, amelynek a szép számmal az otthoni vakáció mellett döntő brit polgárok növekvő számának köszönhetően egyébként is emelkedik a forgalma.
A gazdaság egészére gyakorolt hatása azonban ennél jóval bizonytalanabb, a bankok negatív hatásokra számítanak, az elemzők várakozása szerint a brit gazdaság teljesítményét hosszú távon vagyis 2020 után akár 3-8 százalékkal is csökkentheti az ország kiválása az unióból.
Történelmi mélypontra 0,25 százalékra csökkentette alapkamatát a brit jegybank a több mint hét éve érvényben lévő 0,50 százalékról. A korábbi alapkamat már 2009 márciusa óta volt érvényben. Ez a döntés akár a magyar alapkamatra mértékére is hatással lehet.
Összesen 16 ország lakóit kérdezte meg az Ipsos Mori, arról, hogy az Egyesült Királyság népszavazással az EU-ból való kilépés mellett döntött. A felmérés alapján meglepő módon maguk a britek szomorúak legnagyobb arányban, vagyis 49 százalékuk emiatt. A Brexitnek csak 29 százalék örül. Sokan utólag döbbentek rá, hogy hibás döntést hoztak, erről a megkérdezett szigetországbeliek 51 százaléka vélekedik így, 38 százalék ellenkezőleg gondolja. Az angoloknál már csak mi magyarok vagyunk borúlátóbbak, a benn maradó uniós tagországokra rosszul hat majd a kilépés gondolja a döntő többség vagyis 72 százalék.
Nagy-Britannia Brexit-ügyi minisztere úgy véli, hogy nagyvonalú megállapodás várható London és Brüsszel között a kint élő külföldi EU-állampolgárok, illetve az uniós társállamokban élő britek jogainak csorbíthatatlanságáról. Az viszont elképzelhető a jövőben, egy bizonyos időpont után az újonnan érkezőknek már nem járnak ezek a jogok. Az azonban biztos, hogy szüksége van a külföldi munkaerőre a szigetországban, ezért senki sem szeretné, hogy távozzanak.