Brexit


Bezzeg Margaret Thatcher az EU-ban maradna!

A Brexit nemcsak az angol belpolitika egyik legfontosabb kérdése. A szavazás feszültségben tartja az Európai Unió összes tagállamát. Legutóbb Donald Tusk, az Európai Tanács elnöke utalt arra, hogy a szigetországnak nem szabad kilépnie a szövetségből.

"Bezzeg Margaret Thatcher sosem lépett volna ki az Európai Unióból" - szólalt fel Donald Tusk, az Európai Tanács elnöke a tegnap esti ülésen.

Az Unió politikusai egyre jobban tartanak a júniusi szavazástól. A vélemények többsége szerint az EU-nak szüksége van Angliára, sőt a szövetség valójában mindkét fél számára fontos.

"Margatet Thatchernek sosem jutott volna eszébe a Brexit, és még csak nem is gondolt arra, hogy ilyen szavazásra bármikor sor kerülhet" - fűzte hozzá Tusk.

A politikus ezután Anglia első női miniszterelnökétől idézett, aki 1975-ben kijelentette, hogy a bizonytalan nemzetközi helyzetekben egyedül Európától várhatjuk a problémák békés és nyugodt rendezését.

A szavazás negatívan érinti az Európai Uniót. Az eurózóna meggyengült, az euroszkeptikus vélemények pedig minden tagállamban felerősödtek.

Tusk szavai nem maradhattak kommentár nélkül. Paul Nuttall, a Brexitet támogató angol politikus elmondta:

"Tusk elfelejtette hozzátenni, hogy Thatcher Európáról, nem pedig az Európai Unióról beszélt. Sőt, a miniszterelnöknő idézett beszédekor az Európai Unió még nem is létezett. Európa békéjének őrzője az ENSZ volt, nem pedig az Unió. Tusk felszólalása jelzi, mennyire kétségbeesetten akarja az Európai Tanács, hogy Anglia ne lépjen ki."

Margaret Thatcher egyszer mégis nyilatkozott az EU-ról. 2003-ban megjelent Statecraft című könyvében azt írta, hogy a modern kor legnagyobb bolondsága lenne, ha az európaiak megpróbálnának létrehozni egy "európai szuperállamot." A könyvében azt is kifejtette, hogy bármilyen hasonló próbálkozásra kerülne sor, Angliának ki kell belőle maradnia, tekintve történelmi múltját és gazdasági erejét. Ha a szigetország mégis tagja kívánna lenni az új "szuperállamnak" történelme legnagyobb politikai baklövését követné el.