Brexit


May ajánlata az EU-s polgároknak, részletesen

Hétfőn az alsóházban nyilvánosságra hozták a teljes brit ajánlattétel szövegét, ami az EU polgárokat érintő jogokra vonatkozik a Brexit után. A miniszterelnök azt mondta, hogy az EU polgárai felbecsülhetetlen értékű hozzájárulást nyújtanak az Egyesült Királyságnak, és a kormány biztosítani kívánja számukra az jövőjükre vonatkozó biztonságot.

Theresa May azt mondta, hogy a kormány által kiadott dokumentum az Egyesült Királyság “igazságos és komoly ajánlatát” tükrözi az uniós polgárok jogait illetően, amelyeket az Egyesült Királyság jogszabályai tartalmaznak. A miniszterelnök ismételten világossá tette, hogy ezeknek a javaslatoknak az Egyesült Királyságban élő uniós állampolgárokkal és az Európai Unióban élő brit állampolgárokkal szembeni kölcsönös megállapodás részévé kell válniuk, amelyet a kormány a lehető leggyorsabban kíván elfogadni.

Az Egyesült Királyságban minden olyan uniós polgár, akinek ötéves állandó lakhelye van – meghatározott határidőn belül -, rendezett jogállással rendelkezik. Úgy kezelik őket, mintha brit állampolgárok lennének mind az egészségügyben, az oktatásban, az egyéb ellátásokban és a nyugdíjak terén. Ez a„meghatározott határidő” még nem konkrét, tárgyalási alapot képez az EU-val való egyeztetések során. Annyi bizonyos, hogy a dátum 2017. március 29. (az 50. cikkely aktiválása) és 2019. márciusa között lesz (tényleges kilépés időpontja). Bár az Unió 2018 novemberéig szeretné befejezni a tárgyalásokat, hogy időt hagyjanak a megállapodások ratifikálására a brit és az európai parlamentekben.

A tervek szerint azok, akik már öt éve élnek az Egyesült Királyságban a még függőben levő határidőig, azok “rendezett státuszt” kapnak, és állandó jelleggel élhetnek Nagy-Britanniában. A gyakorlatban a rendezett státusz azt jelenti, hogy mindenkinek rendelkeznie kell majd egy ún. „letelepedési személyigazolvánnyal”. Ez egy amolyan „residency ID card” helyettesíti majd a mostani residency card-ot. Ezt azoknak is meg kell majd kérni, akik már rendelkeznek residency card-dal. Ennek a beszerzésére a határidő utáni két évben lesz mód. Tehát nem kell most rohanni és igényelni, mert egyelőre még csak elméletben létezik. Theresa May elmondta, hogy minden nap több mint 4000 kérelmet fogadnak be a hivatalok, hogy az itt élők számára biztosítsák a „rendezett státusz” megszerzését.

Bárki, aki a “határidő előtt” érkezik, jogosult lesz állandó tartózkodásra, amennyiben legalább öt éven keresztül Nagy-Britanniában marad. Az ajánlat olyan személyekre is vonatkozik, akik csak egy nappal az időpont előtt érkeznek majd meg. Azok, akik a meghatározott időpont előtt érkeztek meg, de még nem felelnek meg az 5 éves küszöbnek a kilépési napig, ugyanúgy maradhatnak, amíg el nem érik azt a „mérföldkövet”, azaz az 5 évet, hogy aztán megkapják a „rendezett státuszukat”.

A „rendezett státuszú” EU-állampolgárok jogállása teljesen hasonló lesz a brit állampolgárokéhoz, ugyanolyan jogokkal és előnyökkel rendelkeznek majd.

Minden uniós állampolgár, köztük azok, akik a határidő lejártát követően érkeznek, legfeljebb 2 év türelmi időt kapnak, hogy rendezzék státuszukat. Akik határidő után érkeznek, azok is kapnak két év haladékot, hogy jogot szerezhessenek az országban maradáshoz. Ez azt jelenti, hogy legalább ideiglenesen tartózkodhatnak az Egyesült Királyságban, és továbbra is jogosultak lehetnek a tartós letelepedésre.

Az Egyesült Királyságban maradók mindegyike teljes körű bűnügyi átvilágításon esik át.

A dokumentum rendelkezik a családtagokról is. Ha az EU állampolgár családtagja a kilépés előtt érkezett, érkezik, amikor megvan az 5 év folyamatos tartózkodása az országban, megkaphatja a „rendezett státuszt”. Akiknek a családtagja a kilépés után érkezik az országba, ugyanolyan feltételek mellett élhet majd az Egyesült Királyságban, mint azoknak a brit állampolgároknak a hozzátartozói, akik más országból származnak.

Az EU állampolgárai, akik a meghatározott időpont előtt érkeztek, továbbra is jogosultak lehetnek a felsőoktatási (HE) és továbbképzési (FE) hallgatói kölcsönökre és a “home fee ” (hazai díj) státusra, azaz nem kell több tandíjat fizetni EU polgárként, mint brit állampolgárként.

Az Egyesült Királyság továbbra is el kívánja ismerni a tagállamokban szerzett szakmai képesítéseket, mielőtt az Egyesült Királyság kivonulna az EU-ból. Ez egy olyan kölcsönös megállapodás részét képezi, amely biztosítja, hogy az Egyesült Királyságban és az EU tagállamaiban szerzett szakmai képesítéseket továbbra is kölcsönösen elismerik.

Végezetül: ne felejtsük el, hogy mindez a brit tárgyalási alapajánlat. Ez még módosulhat, de ennél nehezítettebb nem lesz!

Forrás: zarojel.hu

Kép: Mirror