Brexit


Új népszavazást kezdeményeznének

Owen Smith az ellenzéki brit Munkáspárt vezetőjének kihívója a szigetország európai uniós tagságával kapcsolatban ismételt népszavazást tartana.

 

Vezetővé választása esetén megpróbálja elérni, hogy Theresa May kormányfő mindaddig ne aktiválja a lisszaboni szerződés kilépést szabályozó 50. cikkelyét, amíg nem egyezik bele abba, hogy népszavazásra bocsátja a Brexitről szóló végleges megállapodást, vagy parlamenti választáson szerez jóváhagyást hozzá.

Továbbra is úgy gondolják, hogy az Egyesült Királyság helye az Európai Unióban van, úgy vélik, hogy a Brexit-pártiak hazudtak a választóknak, akik megérdemlik, hogy véleményt mondjanak a várható kilépés feltételeiről.

Senki nincs tisztában, hogy mit is jelent a Brexit, Theresa May folyamatosan azt hangoztatja, hogy a Brexit Brexitet jelent azt azonban még nem részletezte, hogy ez a gyakorlatban mit is fog jelenteni . A politikus szerint az EU-ból való távozás veszélybe sodorhatja a munkavállalók jogait, a környezetvédelmi előírásokat, megnehezítheti a külkereskedelmet, károkat okozhat a gazdaságnak és az állami egészségügyi szolgálatnak. A Munkáspárt parlamenti képviselőinek túlnyomó többsége az EU-népszavazás után megvonta bizalmát Jeremy Corbyntól, aki közvetlenül a népszavazás után a kilépési folyamat azonnali aktiválására szólított fel, később azonban visszakozott, és azt mondta, időre van szükség a megfelelő tárgyalási stratégia kialakításához.

Mindezek ellenére nem mondott le a párt vezetéséről, és közölte, hogy újra megméretteti magát. Egyetlen kihívója Owen Smith. A választási folyamat szeptember 21-én zárul le, a Labour következő vezetőjének személyét pedig szeptember 24-én, a párt liverpooli rendkívüli kongresszusán jelentik be.

Emellett a Brexit továbbra is érezteti hatását a gazdasági életben. Változatlanul alacsony a font árfolyama, ennek köszönhetően a britek próbálják pénzüket minél jobban elkölteni, így egyre több svájci órát exportálnak, amely az előző év júliusához képest tizenhárom százalékkal nőtt. A turisták is szívesen költik pénzüket a szigetországban a font gyengélkedésének köszönhetően. A nagyobb befektetés igénylő ügyleteknél még nem heverték ki az alapok a júniusi nagy tőkekivonásokat. Ugyanakkor kezd visszaállni a bizalom, és július második, valamint augusztus első felében hasonló volt a befektetési kedv, mint 2015. azonos időszakában. Ez arra utal, hogy a június 23-i népszavazást követő héten és július első tíz napjában volt a legnagyobb az ijedtség a politikai bizonytalanság és a gazdaság kilátásaival kapcsolatos aggodalmak miatt, azóta viszont megnyugodtak a kedélyek.