Váratlan fordulat a Brexit- tárgyaláson!
by
A Brexitet követő első hírek még arról szóltak, hogy az Egyesült Királyságnak több pénzbe az EU-n kívül lenni, mint benne, ezzel szemben úgy tűnik, hogy a britek lesznek a kilépés legnagyobb nyertesei.
A zajló tárgyalás legváratlanabb eseményéről az egyik brit vezető napilap a Guardian számolt be, miszerint az EU tagállamok vezetőitől a kilépő britek lehetőséget kapnak arra, hogy hét évig szabályozzák, korlátozzák a munkaerő beáramlást, úgy hogy közben a közös piachoz is maximális hozzáférhetőséget biztosítanak a szigetországnak. Cserébe ugyan úgy fizetni kell a közösbe, vagyis hozzá kell járulni a közös EU-s költségvetéshez.
Nem a britek voltak az elsők, akik lépni szerettek volna az érezhetően megnőtt munkaerő beáramlás ellen, azonban eddig egyetlen tagállam sem merte az elképzelést a gyakorlatban is megvalósítani, tartva a szankcióktól. Theresa May azonban nem tágított, és úgy tűnik kitartása meghozza gyümölcsét.
Mit jelent ez az angliai magyarokra nézve?
A már kint élők profitálhatnak a frissen kivándorlók viszont nem járnak jól, ha a jelenlegi forgatókönyv lép életbe. A britek ugyanis a törvény életbelépésével garantálják a külföldi magyarok általános és munkajogait, viszont az újonnan betelepültekre már vonatkozna a korlátozás.
Miközben az ország sorsa dől el, Philip Hammond Kína felé kacsingat
Philip Hammond a brit pénzügyminiszter is részt vett a G20 csúcstalálkón vasárnap, ahonnan ígéretes keleti kapcsolatokról számolt be.
A G20 a világ 19 legnagyobb gazdaságát és az Európai Uniót tömörítő szervezet. A 20 ország gazdaság felöleli a világ bruttó nemzeti össztermékének 90 és a világkereskedelem 80 százalékát. Szintén ezekben az országokban él a világ lakosságának kétharmada.
A G20- csúcstalálkozó után a BBC-nek adott interjújában Hammond kifejtette:
„Miután a brit választók többsége az EU-tagságról tartott júniusi népszavazáson a kilépésre voksolt, a brit kormány feladata az, hogy minimálisra csökkentse ennek rövid távú gazdasági hatásait, és az elérhető legnagyobb előnyökre törekedjék hosszú távon.”
A gondolatmenetet kiegészítette azzal, hogy a referendum eredménye "világszerte komoly csalódást keltett" a gazdasági szereplők körében, de "mára túltették magukat" a történteken, és elfogadták a népszavazás kimenetelét.
Hammond szerint lehetséges, hogy a jövőben Nagy-Britannia Kínával is széleskörű szabadkereskedelmi megállapodást hozzon létre, amiről a G20 során megbeszélést is kezdeményezett Kínával, és a "következő pár évben" el lehet kezdeni az érdemi tárgyalásokat.
Ha a Brexitet követően a világ egyik legnagyobb gazdasági hatalma kezet nyújt az amúgy is erős – bár jelenleg sokkos- angol gazdaságnak a világ gazdasági hierarchiája hamar átrendeződne.