Az adat a magyar agrárium új erőforrása
by WE! szerkesztőség
A gazdálkodásból származó hatalmas adattömeget helyesen rendszerezve, feldolgozva, hasznosítva jövedelmezőbbé és környezetkímélőbbé válik a termelés – ehhez ma már egyre több segítséget kapnak a mezőgazdaságban dolgozók.
Megalapozott döntések – fenntartható gazdálkodás jegyében 150 szakmai előadás hangzott el két nap alatt, a főbb mezőgazdasági ágazatokat felölelő 19 szekciókban. Az új szekciók köztük kiemelkedően nagy érdeklődés övezte az Indoor Farming, azaz beltéri növénytermesztés és az agrár IoT témáját. A megjelent 800 résztvevő, gazdálkodó, a hazai agrár GDP közel 10%-ához járul hozzá.
„Történelmi léptékkel is jelentős változás, hogy úgy vagyunk képesek növelni a hatékonyságot, és akár csökkenteni a költségeket, hogy közben kevésbé terheljük a környezetünket. Mindezt pedig a mezőgazdasági termelés során használható digitális támogató megoldások segítségével érhetjük el. Egyre többen felismerik, hogy nagyon hamar eljön az idő, amikor a digitális adatgyűjtés, rendszerezés, feldolgozás, továbbítás, hasznosítás már a gazdálkodás alapfeltételévé válik.
Az adatgyűjtés fontosságát mutatja az a tény is, hogy az Európai Unió Green Deal nevű programterve a környezet- és éghajlatvédelemhez kapcsolódóan az eddiginél jóval szigorúbb adatszolgáltatásra kötelezi majd a tagállamokat.” – összegezte Bolyki Bence, a PREGA főszervezője a nap végén az elhangzottakat.
Évente egyszer az Agrármarketing Centrum (AMC), Agroinform.hu, és a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara (NAK) az összehozza az agrárszakma digitális fejlesztésekre nyitott, jövő orientált részét a PREGA Konferencia keretében.
Az esemény küldetése, hogy kifejezetten az agrár-digitalizációban résztvevő szakembereknek, gazdálkodóknak találkozóhelye, inspirációs közege, tudásmegosztási platformja legyen.
A PREGA előadásaiból a legnagyobb tanulság, hogy ma már a gazdálkodás minden területén elérhetőek a tudatosan tervezett, termőhely-, növénykultúra-, vagy éppen haszonállat egyed specifikus megoldások.
Környezetvédelmi és hatékonyságnövelési szempontból is sürgető a precíziós technológiák összekapcsolása, rendszerré fejlesztése. Erről beszélt Szabó Levente, a KITE Zrt. vezérigazgatója, aki elmondta, hogy vállalatuknak sikerült az egyes precíziós elemek rendszerszintű összekapcsolása és piaci bevezetése.
A MEGFOSZ elnöke, az AXIÁL Kft. tulajdonos-ügyvezetője, Harsányi Zsolt elmondta, „az első megállapodások már létrejöttek a nemzetközi mezőgazdasági gépgyártó vállalatok között, hogy a jövőben a különböző rendszerekből származó telemetriai adatok egymás felhő szolgáltatásaiba feltölthetőek. Így márkától függetlenül hozzáférhetővé válnak a gazdálkodók számára.”
Giczi Gergely az Agármarketing Centrum részéről kiemelte, a precíziós gazdálkodás olyan jelentős tendencia a mezőgazdaságban, mint amilyen az egészséges táplálkozás az élelmiszeriparban. A két dolog szorosan összefügg, hiszen a precíziós technológiák lehetővé teszik az egészségesebb alapanyag előállítását, így hozzájárulnak az egészséges élelmiszer-termeléshez.
Az agrárágazatban dolgozók kiemelt célja a társadalom edukációja az egészséges, friss, hazai élelmiszertermékek fogyasztásának fontosságára. Ezért is választotta a konferencia nagykövetének a háromszoros olimpikon hegyikerékpárost, Parti Andrást – akinek a negyedik olimpiai felkészülésében fontos szerepet játszik a magas rost- és vitamintartalommal rendelkező hazai zöldség és gyümölcs. A generációváltás jegyében a szervezők 18 agrár- és informatikai egyetemi hallgató számára biztosították a részvételt.
A konferencia szakmai jelentőségét mutatja, hogy az eseményen részt vett Jakab István, az országgyűlés alelnöke, a MAGOSZ elnöke és Prof. James Lowenberg-DeBoer, a Nemzetközi Precíziós Gazdálkodási Egyesület elnöke is.
A következő PREGA Konferencia és Kiállítás időpontja: 2021. február 16-17.