Business


E – vásárlás: melyiket a kettő közül?

Egyre többen vásárolnak interneten, az online kereskedelem 2017-hez képest több mint 10 %-ot nőtt. Nagyon sokan imádnak sokfélét vásárolni online, nem kell az üzleteket járni, elég megrendelni akár okostelefonon is.

Természetesen a vásárlás nemcsak a hazai e-piacon történt, a szektor gyors növekedésében a külföldi szolgáltatóknál történt vásárlások is jelentős szerepet kaptak.

A napokban jelentették be, egyesül a két legnagyobb hazai versenytárs, az Extreme Digital és az eMag magyarországi leányvállalata. A két cég már aláírta a megállapodást, és beadta az összeolvadásra vonatkozó kérelmét a Gazdasági Versenyhivatalnak. a tranzakció lezárására 2019. harmadik negyedévében kerülhet sor.

Az összeolvadással a közép-európai régió egyik meghatározó e-kiskereskedelmi vállalata jön létre budapesti központtal, ezzel megnő a nemzetközi terjeszkedés lehetősége is.

Az Amerikából, Kínából, stb. jövő e-kereskedelemre ez a jó válasz.
Az új cégben 48 %-os részesedése lesz az Extreme Digitalnak, 52 % az eMAG hazai leányvállalatának. Az új cég vezetésében az Extreme Digital alapítói, Várkonyi Balázs és Kelemen Gyula vezető szerepet fognak vállalni.

Az Extreme Digital a hazai kiskereskedelem meghatározó szereplője: online és offline csatornákon évente több mint 1 millió rendelést szolgál ki. Üzleti modelljében az internetes és a klasszikus bolti vásárlás nem különül el, a vásárlók a webshopban kiválasztott terméket a 16 magyarországi üzlet bármelyikében megvásárolhatják. További nyolc országban van jelen, kb. 100 ezer terméket forgalmaz, 20 e m2 raktárral rendelkezik

A romániai székhelyű, de a dél-afrikai Naspers befektető csoporthoz tartozó eMAG a román piac egyik legnagyobb és a magyar online kereskedelem kiemelkedő szereplője. Forgalmának jelentős részét a Marketplace szolgáltatása adja, amelyen keresztül kisvállalkozók értékesíthetik saját termékeiket.
 

A GKI Digital felmérése alapján a hazai e-kereskedelmi piac vezetője az Extreme Digital volt, míg a társaság kutatásai szerint a piacvezető Extreme Digital után a forgalom alapú lista második helyét az eMag, a harmadik helyét pedig a Media Markt foglalta el.

Várkonyi Balázs, az Extreme Digital ügyvezető igazgatója elmondta, a fúzió miatt nem lesznek elbocsátások egyik cégnél sem. Várhatóan nagyobb csapatra lesz szükség, mivel az export tevékenységet szeretnék erősíteni.

Mindkét név marad, így az eDigital és az eMag, de lesznek összevonások, és közös lesz a háttér, a logisztika is. Ha ezt nézzük, nem kell választani a két e-cég közül, egy helyre fut be minden.

A termékeket tekintve az egyesüléssel megnő a számuk, s bár az e-Digital inkább a műszaki cikkekben erősebb, míg az e-Mag más jellegű árucikkeket is forgalmaz, sok lehet az azonos termék. A közös háttérrel a jó árak, szolgáltatások minőségével minden vásárlói igénynek meg tudnak felelni. A vásárlók száma talán nem fog jelentősen nőni, de a piac nőhet a vásárlások számának terén.

 

Várkonyi Balázs, az Extrem Digital társalapító ügyvezető igazgatója: „Az Extrem Digital piacismeretével, az e-Mag logisztikai kapacitásával és professzionális web rendszerével, illetve a dél-afrikai Naspers anyavállalat anyagi hátterével a régió meghatározó kereskedelmi vállalata lehetünk. A fúzióval létrejövő vállalat nemcsak jobb árakat, de magas minőségű szolgáltatásokat is kínálhat vásárlói számára. Egyesített erőinknek köszönhetően régiónk e-kereskedelmi központjává válhat Budapest.

Catalin Dit, az eMAG magyarországi vezetője: „A nemzetközi e-kereskedelemben a méret meghatározó szempont. Éppen ezért a két cég vezetői és tulajdonosai belátták, hogy egyesítve erőiket sikeresebben tudnak a magyar piacon fellépni, és megvetni lábukat a globális versenypiacon is.