Készítsük fel a pénztárcánkat is a nyaralásra
by Böröczky Katalin
Ha külföldre megyünk nyaralni, nem csak az úti célt kell meghatározni, hanem azt indulás előtt el kell döntenünk, hogy mennyi készpénzt vigyünk magunkkal.
Át kell gondolnunk, azt, hogyha bankkártyát vagy hitelkártyát viszünk magunkkal az útra, akkor azt nem biztos, hogy mindenhol tudjuk használni, tájékozódnunk kell arról is, hogy az általunk használt kártya típust elfogadják-e az adott országban A kártya előnye a készpénzzel szemben, hogy kevésbé vagyunk kitéve annak, hogy kirabolnak, mivel a tolvajok inkább a készpénzt keresik.
Természetesen külföldön ugyanúgy körültekintően kell eljárnunk a kártyahasználat során, mint odahaza. Ragaszkodjunk hozzá, hogy a kártyás fizetés során az egész tranzakció a szemünk előtt történjen, különben könnyen csalás áldozatává válhatunk. Mindenképpen figyeljünk oda arra, hogy mekkora a kártyán beállított napi limit, vagyis mekkora a naponta maximálisan felvehető, illetve elvásárolható összeg. Ezt a keretösszeget a nyaralás időszakára valószínűleg érdemes felemelni. Érdemes a várható költségeknek is utána érdeklődni, a külföldön történő kártyahasználat során a devizaváltást a bankunk fel fogja számolni nekünk.
Mindenképpen kell a kártya mellett pénzt is magunknál tartani a nyaralás során, mivel sok helyen például piacokon, kisebb boltokban csak készpénzt fogadnak el. Érdemes odahaza még az indulás előtt valutát vásárolni, mivel nem biztos, hogy a nyaralás helyszínén találunk megbízható pénzváltót, amelyik elfogadható költségeken és árfolyamokon kínálja szolgáltatását. Próbáljuk a fémpénzeket elkölteni, mivel ezeket vagy egyáltalán nem vagy csak jóval az aktuális napi árfolyam alatt váltják vissza a valutaváltók.