Mennek a régi, jönnek az új egyfontosok
by
2014-ben az akkor még pénzügyminiszterként tevékenykedő politikus rövid bejegyzése harangozta be a mostanra igen közelivé vált változást. Ennek megfelelően nem egészen három hónap múlva, március 28-án forgalomba hozzák az új egyfontos pénzérméket, amelyek alaposan különbözni fognak a most használtaktól. Kerek formájuk szögletesre, tizenkét szögletűre vált – akárcsak a hárompennys –, felületüket pedig, hasonlóan az egyeurósokéhoz, kétfajta fémötvözet teszi majd jellegzetessé. Egyik oldalukon, akárcsak a mostani változaton, II. Erzsébet arcképe lesz látható, a másikon pedig egy korona, amelyből négyféle virág nő ki, ezek az Egyesült Királyságot alkotó négy nemzetet hivatottak szimbolizálni.
A másfélmillió darab új egyfontost számos biztonsági elemmel látják el, hogy minél kisebbre csökkenjen a hamisítás esélye, a pénzügyminisztérium közlése szerint egyenesen ezek lesznek a világ legbiztonságosabb érméi. Ez nem is fog ártani, mivel a tárca adatai szerint jelenleg 45 millió hamis egyfontos forog a piacon. A tizenkét szögletű érmék oldalán minden második szakasz recés lesz – így könnyű lesz megtalálni vagy kiválasztani a zsebben csörgő többi érme közül –, a belső peremére pedig hologramszerű megoldással a £ jel oldalról nézve egyes számjegyre változik. A szögletes pénzdarabok külső karéja nikkel és réz, belseje ezüstözött nikkel ötvözetéből készül, két oldalukon apró betűs feliratok (one pound), illetve a kibocsátást rögzítő évszámok lesznek olvashatók. A gondos tervezés nyomán igazán mutatós, a mostaniaknál kicsit nagyobb, ám könnyebb érmék kerülnek forgalomba. Átmérőjük 23,43 mm, vastagságuk 2,8 mm és a súlyuk 8,75 gramm lesz, szemben a jelenlegi, 1983-ban bevezetett egyfontosokkal, amelyeknek az átmérője 22,5 mm, vastagsága 3,15 mm, súlya pedig 23 gramm.
A pénzcsere fél esztendeig tart, október 15-ig a kétféle érme egyszerre lesz használatban, a régieket fokozatosan kivonják a forgalomból. A szakemberek azt tanácsolják, hogy mindenki minél előbb vegye elő a rejtett tartalékait – feltételezések szerint perselyekben, hamutartókban, autóülések mellett, és ki tudja még hol, rengeteg az „elfekvő” érme –, vásárolja le azokat, vagy vigye be a pénzt a bankjába, és helyezze el a bankszámlájára. Mint figyelmeztetnek, fel kell készülnie arra a lehetőségre is, hogy az átmeneti, október közepéig tartó időszakban bizonyos helyeken csak az egyik fajta érmét fogják tudni használni.
A Királyi Pénzverde gondolt azokra a vállalkozásokra, amelyeknél nagy a készpénzforgalom, vagy pénzbedobó automatákkal dolgoznak. Arra bíztatja őket, hogy keressék fel a pénzkibocsátás céljából készült honlapot, ahol minden fontos tudnivalót megtalálnak, ami szükséges lehet a zökkenőmentes átálláshoz.
Nagy-Britanniában nemrégiben kibocsátottak egy másik érmét is. A kétfontos emlékérmék a nagy londoni tűzvész 350 éves évfordulójára készültek el, ezért egyik oldalukon az égő város házai és a Temzén hajóval menekülő lakosok láthatók. Mint ismeretes, a tűz egy pékségben ütött ki, onnan terjedt tovább. Házak ezrei váltak a lángok martalékává, többek között akkor égett le Szent Pál székesegyház középkorban épített elődje is.