Business


Self branding, avagy építsd a saját márkád!

Tudjuk, hogy eladni szinte bármit lehet, legyen szó termékről, cégről vagy akár saját magunkról. Az utóbbi mindennapjaink része, melynek „eladását” nem tudatosan végezzük. Amikor állást keresünk, a saját „márkámat” kell eladnom ahhoz, hogy sikeres pályázó lehessek. Nem is gondolnánk, hogy egy meghirdetett pozícióra több ezren is jelentkeznek, és ebből a tömegből kell nekünk kitűnnünk. A következő tippeket az „én márka” építésének alapjairól Lázár Csaba – A márkaépítés titkos alapjai című előadása alapján készítettük el nektek.

Az európai kultúra értékei szerint, próbáljunk meg szerénynek és alázatosnak lenni, azonban ezt teljesen el kell felejtenünk. Mert aki szerény, az a saját érdemeit alábecsüli, másokét pedig túlértékeli. Márpedig ha saját magadat kell eladnod, akkor a szerénység fogalmát ki kell zárnod az életedből. Akár saját magadról legyen szó, akár a cégedről, ne akarj szerénynek tűnni, inkább legyél büszke arra, amit eddig elértél. Kicsit lehetsz akár önhitt is.

Tudom, ez teljesen ellenkezőleg hangzik mindazzal, amit gyerekkorunk óta tanultunk, de ha szükséges, át kell értékelnünk ezeket a gondolatokat.

A büszkeség, a magabiztosság és az önbizalom lesznek a fegyvereid ezen utad során. Mielőtt tovább olvasnád ezt a cikket, oldj meg egy feladatot: írd össze mindazt, amelyek büszkeséggel töltenek el. Gondolj itt utazásokra, tanulmányi sikerekre, munkahelyi eredményekre, párkapcsolatra, gyermeknevelésre.

Milyen érzés volt leírni ezeket? Örömteli emlékeket idézett fel benned? A büszkeség az, amikor tisztában vagyunk a képességeinkkel, és ennek megéléséből örömünk származik. Biztosan előfordult, hogy valamit nagyon meg szerettél volna osztani a közösségi profilodon, de nem tetted meg, mert féltél a negatív  visszajelzésektől. Azokat az embereket, akik inkább hátráltatnak céljaid elérésében, mintsem segítenének, próbáld meg elkerülni. A legfontosabb, hogy tudd, ki a célközönséged, kiknek építed a márkát. Vegyük például az amerikaiakat. Ők születésüktől fogva a génjeikben hordozzák azt, amit úgy nevezünk: nemzeti büszkeség. Magabiztosan állnak eléd, örömmel az arcukon, hogy „én amerikai vagyok”. Amikor a saját márkád próbálod felépíteni, a kiindulási pontod a büszkeség, a határozottság legyen. Kétségek nélkül kell hinned abban, hogy el tudod érni azt a célt, amit kitűztél magad elé. „Legyen több önbizalmad!” – mondták, és nemegyszer segített ez a mondat. Akkor sugárzol magadból önbizalmat, ha hiszel abban, amit végzel, illetve a körülötted lévők is hisznek benned, és támogatnak. A sztárok mellett ők a menedzserek, a sportolók mellett ők az edzők. Ilyen típusú egyénekkel vedd magad körül. Mindenki lehet márkaépítő, még a szomszédod is, akár tudatosan teszi ezt, akár nem.

Gondolj bele, mi jut eszedbe, ha rá gondolsz? Az autója, a lakása vagy valami más jellegzetessége fog beférkőzni a gondolataid közé. Ez az ő márkája, ahogy rólad is megvan a kialakított márkád másokban. Az előadáson megvizsgálták, milyen márkát épített Jason Statham a Facebook oldalán. A képek láttán nyoma sincs szerénységnek vagy alázatosságnak. Tehát próbálj kialakítani magadról olyan képet, hogy te megbízható és sziklaszilárd egyéniség vagy, és akkor a „márkád” alapja már kész is van. És ha esetleg valaki azt mondaná, egy kicsit vegyél vissza magadból, legyél kicsit szerényebb, ne is vegyél róla tudomást. Nem vitás, lesz rólad véleményük az embereknek, de egy állás megpályázásánál téged vezető egyéniségnek kell, hogy lássanak. Akkor elhiszik, hogy jó kezekbe fog kerülni a munka, és mindketten büszkék lehettek majd az eredményre, te is és a vállalatod is.

Ha további technikákra és tanácsokra vágytok, ajánljuk nektek Lázár Csaba könyvét, ami az „Építs Te is Márkát, vagy legyél TE a Márka!” címet viseli.