A külföldi munkaerő létszámstopja élelmiszerdrágulást hozhat
by
A The Guardian brit online napilap számolt be és tette közzé annak a harminc élelmiszeripari, kiskereskedelmi, üdítőital-gyártó cég vezetői által írt nyílt leveleket, amelyekben egyértelmű állásfoglalást szögeznek le: a kormány adjon garanciát a kilépés utáni időszakra munkavállalóiknak.
A Guardian hasábjain olvasható levelek arra szólítják fel a brit vezetést, hogy adjon biztosítékot az élelmiszeripari szektorban és a beszállítói hálózatoknál munkát vállaló külföldi EU-polgároknak arra, hogy a kilépés után is az Egyesült Királyság területén maradhatnak és dolgozhatnak az említett két szektorban.
Az indok? A külföldi munkavállalók a megfizethető élelmiszer és italárak zálogai. A levélírók szerint ezek a munkavállalók „rugalmasan foglalkoztathatók, és alapvető fontosságú munkaerőforrást jelentenek a szakképesítést igénylő, illetve az alacsonyabb szakképzettséggel és szakképzettség nélkül is ellátható munkakörökben egyaránt.” Tehát olcsón dolgoznak, és jól. A felszólalók szerint azonban már most észre vehető a kivándorlás első hulláma.
A más országokba kényszerült külföldi állampolgárok pótlása pedig elengedhetetlen az árak jelenlegi szinten tartására. Ha a folyamatot nem sikerül megállítani, vagy a kormány nem vállal garanciát, akkor a britek 2017 után drágábban és a jelenleginél kisebb választékban jutnának élelmiszerekhez.
A témában a BBC-nek nyilatkozó Fiona Kendrick, aki a brit élelmiszeripari és üdítőital-gyártó szövetség elnöke, a Nestlé nagy-britanniai részlegének elnök-vezérigazgatója azt mondta: sok olyan pozíció van, amelyek betöltésére a brit vállalatok egyszerűen nem találnak megfelelő szakképzettségű brit munkaerőt, ezért számtalan esetben külföldről kell toborozniuk még a jól képzett munkavállalókat is.
Minnette Batters, a brit mezőgazdasági termelők szövetségének alelnöke az előtte felszólaló szavaira csak ráerősített drámai kijelentésével, miszerint: „a földeken fog elrohadni a termés", ha nem lesz, aki betakarítsa.
A kormány egyelőre nem reagált a közleményekre, de Theresa May brit miniszterelnök korábban több beszédében is hangsúlyozta, hogy viszonossági alapon a brit EU-tagság megszűnése után is biztosítható lesz az Egyesült Királyságban élő külföldi EU-állampolgárok, illetve az uniós társállamokban letelepedett britek jogainak érvényesülése.