Brexit


Brexit: a britek inkább elmennének

Növekszik azoknak a száma, akik elhagynák az országot azóta, hogy nyilvánosságra hozták a népszavazás eredményét. Sokan attól sem riadnak vissza, hogy magyar állampolgárrá váljanak, annak érdekében, hogy uniós állampolgárok maradhassanak.

 

A június 23-ai referendum óta eltelt időszakban 10 647 brit lakos regisztrált az új-zélandi bevándorlási hivatalnál. Az előző év azonos időszakához képest ez jelentős emelkedést jelent, akkor csupán 4599 főnek volt ilyen szándéka. Már a népszavazás másnapján 998 brit regisztrált, ami csaknem tízszerese az előző napi 109 jelentkezésnek. A regisztráció során lehetőség nyílik a tájékozódásra, többek között a munkavállalási lehetőségekről. Új-Zélandon hiányszakmának számít a baromfitenyésztő, a pék, a síoktatók, a fogorvos és a kárpitos.

Nem csak ez motiválja a kiköltözni vágyókat, hanem a szép táj, a kellemes éghajlat, de legfőképpen azt, hogy az ország "18 ezer kilométerre van Boris Johnson" külügyminisztertől, a kilépéspárti kampány vezéralakjától. Emellett a lakhatás is megfizethető, a közlekedés is jobban szervezett, mivel nincsenek dugók.

A középosztálybeli brit értelmiségiek döntéshozatalában szerepet játszik az is, hogy elkeseríti őket honfitársaik szűklátókörűsége és nacionalizmusa, és valami másra vágynak. Ezt testesítheti meg új választott hazájuk, amely multikulturális, rendkívül toleráns, jó az életszínvonal és jobb az éghajlat. Korábban Nagy-Britanniából és Észak-Írországból érkeztek bevándorlók a szigetre, napjainkban túlnyomórészt Ázsiából. 2015 júniusa és 2016 júniusa között 4934 brit kapott letelepedési engedélyt, 22 633 munkavállalói, 1176 pedig diákvízumot.

Nem csupán Ausztrália, hanem a többi uniós országok iránt is megnőtt az érdeklődés a britek körében a népszavazás óta. Annak érdekében, hogy szabadon mozoghassanak az Európai Unió területén az angolok egy része komolyan fontolóra vette azt, hogy más ország állampolgárságát felvéve biztosítja saját maga számára továbbra is ezt a jogot.

Jelenleg még senki nem tud biztosat arról, hogy vajon milyen lesz a viszonya Nagy-Britanniának az unióval a kilépés után, milyen jogok maradnak meg, ha egyáltalán megmaradnak az állampolgár számára a korábbiak közül. Az osztrák nagykövetség a népszavazás utáni napokban megfigyelte, hogy élénk érdeklődés kíséri az állampolgársági kérelmeket, naponta több mint száz ilyen jellegű megkeresés érkezett, a svédeknél is nagy arányú növekedést tapasztaltak, itt a korábbiakhoz képest hétszeres. Hazánk nagykövetségére 220 megkeresés érkezett, amely kiugróan magas számnak számít ahhoz képest, hogy az év első felében mindössze tíz ilyen jellegű kérést regisztráltak.