Még a bankok is kivonulnak Londonból
by
A gazdaságot sújtó rossz hírt a Brit Bankszövetség vezérigazgatója, Anthony Browne közölte, és a The Observer brit lap hasábjain fejtette ki vélekedéseit a bankok kivándorlásával kapcsolatban.
Cikkében hangsúlyozza, hogy a brit pénzügyi szolgáltatási szektor messze a brit gazdaság legnagyobb exportágazata, az EU-társállamokkal folytatott külkereskedelmének éves értéke meghaladja a 20 milliárd fontot (hétezer milliárd forint). Az, hogyha a bankok szépen lassan kivándorolnak, tehát a pénzügyi szektor meggyengül, hatalmas károkat okozhat a brit gazdaságban.
A legfrissebb kutatások szerint a negatív Brexit-hatás megvalósulása esetén az EU-piachoz kötődő citybeli üzleti aktivitás 40-50 százalékkal csökkenne, ami 18-20 milliárd font bevételkiesést és 31-35 ezer munkahely megszűnését okozná a Cityben. Ez pedig csak a közvetlen hatás, ami az utórezgéseket illeti további 14-18 milliárd font bevétel és 34-40 ezer munkahely kerülhet veszélybe. A legrosszabb forgatókönyv 38 milliárd font bevételkieséssel és 75 ezer munkahely megszűnésével számol.
De nem csak emiatt fogják a fejüket a szakemberek. Az EU-ból való kilépés után az sem biztos, hogy a City bankjainak megmarad a külföldi szolgáltatásnyújtási jogosultsága, ráadásként a bankszektort fogja legjobban érinteni a Brexit utóhatása. A károk enyhítésén, a gyors és racionális döntések meghozatalán viszont nem gazdasági szakemberek dolgoznak, hanem politikusok, akik Browne szerint kereskedelemellenes irányú tárgyalásokra készülnek.
A tárgyalások során az EU tagállamok nem az akadálymentes kereskedelmet pártolják, hanem annak korlátozását, ráadásul a végeleges kereskedelmi megállapodás létrehozása évekbe telik majd, Browne szerint azonban az üzleti vállalkozások nem várhatnak az utolsó pillanatig.
A City érdekeltségébe tatozó nemzetközi bankok esetében megtörténhet, hogy a kontinentális EU-gazdaságokra szóló szolgáltatásnyújtási engedélyeik hirtelen megszűnnek, így pénzügyi tevékenységük egyszerűen illegálissá válik.
Épp ezért a londoni, nemzetközi közegben tevékenykedő bankok legtöbbje azt vizsgálja, mely tevékenységüket kell áthelyezniük a Cityből máshová. A becslések szerint a kisebb bankok még karácsony előtt, a nagyobbak 2017 első negyedévében kezdhetnek kivándorolni Londonból.
Browne cikkében felhívta arra is a figyelmet, hogy a londoni bankszektor megszenvedheti a "hard Brexitet”.