Brexit


A jövő év elején indul a brit kilépési folyamat

A jelenlegi előrejelzések szerint a Theresa May vezette kormány 2017-ben aktiválni fogja a Lisszaboni Szerződés 50. cikkelyét, azaz hivatalosan is elindítja a kilépést az EU-ból.

Az egyik legnevesebb globális politikai-gazdasági kockázatelemző csoport az Eurasia Group londoni kutatási részlegének szakértői valószínűnek tartják, hogy januárban vagy februárban sor kerül a már sokat emlegetett kiválási folyamat megindítására.

A kilépés feltétel az 50. cikkely, amelynek aktiválásáról a lezajlott miniszterelnök választás óta újabb és újabb hírek látnak napvilágot. Ezek közül a leghitelesebbnek az Eurasia féle elemzés tekinthető. De miért halogatja a miniszterelnök a kilépési folyamat elindítását a jövő évig? A feltételezések szerint a jövő tavasszal esedékes francia elnökválasztás és a jövő őszi német parlamenti választások miatt. Az Eurasia londoni elemzői szerint azonban ilyen hosszadalmas késleltetés valószínűtlen.

Egyrészről azért, mert az EU tagállamok türelme így is fogyóban van, ha pedig azt tapasztalják, hogy May egyre csak halogatja az 50. cikkely aktiválását, már az is egyfajta engedménynek tekintik.

A fentiekből következik a másik indok, ami Nagy Britannia későbbi jövőjére nézve jelenthez nehézséget, mégpedig az, (hogy a kilépés elhúzódása miatt a tagállamok azzal fenyegetőznek), hogy "megkeserítik a brit kormány életét", ha az érdemi tárgyalások végre elkezdődnek, és ezzel Theresa May is tisztában van.

Persze nem kell ilyen pesszimistának lenni, mert az is elképzelhető az elemzők szerint, hogy a többi EU-vezető beleegyezik a Lisszaboni Szerződésben meghatározott kétévi tárgyalási idő meghosszabbításába.

Az eddigiek tükrében lehetséges, hogy Theresa May a december 15-16-án esedékes brüsszeli EU-csúcson bejelenti az 50. cikkely néhány héten belüli aktiválásának szándékát. A brit miniszterelnök nem titkolta azt sem, hogy London az 50. cikkelyt az év vége előtt nem kívánja aktiválni.