Brexit


Michel Barnier vezeti a Brexit tárgyalásokat

A volt francia külügyminiszter kapta a legkomolyabb és legnehezebb szerepet a brit kilépési mechanizmus során, amely a mai napon elkezdődött. Mi benne a kihívás?

A Brexit a mai napon hivatalosan is kezdetét vette, az 50. cikkely érvénybe lépett, és ezzel el is érkeztünk a problémához.

A kilépés levezénylése hatalmas feladat, mert korábban nem volt még ilyenre példa, és a Lisszaboni Szerződés 50. cikkelye sem nyújt konkrét iránymutatást, ezért még ki kell találni egy alternatívát, amely alapján végrehajtható a kilépés. A dokumentációt és a pontos egyeztetést követően Michel Barnierre marad a feladat, hogy a történelemben párját ritkító mechanizmust menedzselje. A kommünikében arról számoltak be, hogy a legjobb bizottsági szakértők fognak a rendelkezésére állni Barniernek, aki így egy kicsivel, talán könnyebb helyzetben lesz.

Indul a visszaszámlálás

Szerdán az Európai Bizottság kinevezte a francia exminiszter a posztra, amit október 1-jétől fog betölteni és az eseményekről közvetlenül a bizottság elnökének, az őt kinevező Jean-Claude Junckernek fog jelenteni.

"Nagyon örülök, hogy Michel Barnier barátom elfogadta ezt a fontos és kihívásokkal teli feladatot"

- mondta Juncker. Barnier annyival a Twitteren kommentálta a dolgot, miszerint "megtisztelő" számára a kinevezés.

Az Egyesült Királyságban június 23-án tartottak népszavazást arról, hogy a szigetország továbbra is az Európai Unió tagja maradjon-e. A végeredmény szerint a szavazáson részt vett brit választók 52 százaléka szavazott a kilépésre, 48 százaléka pedig a bennmaradásra.