Brexit


Biztos nem lesz szabad mozgás a Brexit után

A kormány megerősítette a hírt, az álláspont egységes.

 

Theresa May kormánya megerősítette, hogy a kemény Brexit elvét követve megszüntetik az EU-s állampolgárok szabad mozgását is az Egyesült Királyság határain. A jog 2019 márciusában, a kilépési eljárás befejeztekor szűnik majd meg.

A kormány most Brandon Lewis miniszter BBC Radio 4-nak tett nyilatkozatát erősítette meg. Ő a kemény Brexit elveinek betartása mellett azzal érvelt a mozgási szabadság korlátozása mellett, hogy a konzervatív kormány tízezrekkel akarja csökkenteni a bevándorlók számát, ezzel betartva 2010 óta ismételgetett ígéretét.

A kormány eddig azt ígérte, pragmatikusan fog viszonyulni a külföldi munkavállalókhoz, és akár a következő négy évre is biztosítja számukra a szabad munkavállalást. Alig tíz napja MIchael Gove még azt nyilatkozta, hogy az üzleti szféra és a mezőgazdaság szempontjából is jobb lenne az, ha az átállási időszak minél simábban menne.

Egyelőre nem világos, hogy pontosan milyen bevándorlási rendszert alkalmaz majd az ország a kilépés után. Konzervatív politikusok szerint a rendszer viszonylag liberális lesz, de  szimbolikusan fontosnak tekintik, hogy megszüntessék az EU-s állampolgárok szabad mozgását.

Phillip Hammond kancellár korábban azt nyilatkozta a Welt Am Sonntag nevű német lapnak, hogy amennyiben az Egyesült Királyság Brexit-tárgyalásai sikertelenséghez vezetnek, az ország át fogja gondolni a gazdasági modellük teljes átformálását, hogy a regulációikkal és az adótörvényeikkel ne az EU-hoz igazodjanak, hanem inkább versenyezzenek vele.

Ha az Egyesült Királyság tényleg meglépi ezt a tervet, és két éven belül bezárja kapuit az EU-s munkavállalók előtt, az nem csak az itt élő bevándorlóközösségeknek, de számos brit üzletnek is rosszul fog esni, akiknek így sokkal rövidebb idejük lesz felkészülni a Brexit utáni életre való átállásra. A hivatalos 2016-os adatok szerint Nagy Britanniában jelenleg 2,15 millió uniós polgár dolgozik.

Forrás: Financial Times