Miért jobb Angliában? - londoni magyarok véleménye
by Lőrincz Nikolett
Nem véletlen, hogy a legújabb statisztikák szerint a Nagy-Britanniában dolgozó magyarok nagyjából fele a vendéglátóiparban dolgozik, ugyanis hiába emelkedik Magyarországon a szakmunkások fizetése bruttó 240 000 Ft-ra, külföldön még mindig ennek legalább kétszerese kereshető meg ugyanazzal a munkával.
Koczó Laura másfél évvel ezelőtt költözött ki Londonba, ahol először egyéni vállalkozóként fodrászatból próbált megélni, egy év után viszont rájött, hogy nem tudja jól beosztani a pénzét, ha naponta kapja a fizetését, ezért egy közeli étterembe jelentkezett pincérnőnek.
Az első időben heti 30 óra munkával havi 1000 fontot kapott, s erre még 300 font borravaló is jött, azaz közel 450 000 Ft-ot keresett. Fél év után azonban előléptették műszakvezetővé, ahol most egy héten öt napot és 40-45 órát dolgozik 1600 fontért.
"Nagyon jól meg tudunk élni, itt nincsenek anyagi problémáink" – mondja Laura, aki barátjával együtt egy kertes házat bérel, mellette pedig jut pénz nyaralásra és a magyar rokonok meglátogatására is.
A nő elmondása alapján a tulajdonoson kívül egyetlen brit sem dolgozik ebben az étteremben, ugyanis az angolok ilyen kevés pénzért nem vállalnak el munkát, hiszen még a munkanélküli segéllyel is jobban járnak, mert nagyjából ugyanennyit kapnak az államtól.
Tamás (38) majdnem 10 éve költözött ki Angliába, amikor otthagyta magyarországi állását, ahol főszakácsként dolgozott. A londoni konyhafőnök-helyettes pozícióról egy ismerősétől értesült, és azonnal jelentkezett az állásra. Neki is csupán fél év kellett ahhoz, hogy kinevezzék főszakáccsá.
"Ha dolgozik az ember, itt könnyű eredményt elérni, mert értékelik a munkát. Van előrelépési lehetőség" – újságolta el.
Tamás heti 60 órát dolgozik, és bár pontos összeget nem mondott, azt elárulta, hogy a fizetése kétszer annyi, mint amennyi Magyarországon volt. Abban az étteremben, ahol a férfi munkát vállalt, szintén nagyon kevés a brit dolgozó.
Laura és Tamás is a magányt és a honvágyat jelölték meg hátrányként, a jó anyagi helyzetet viszont sajnálnák eldobni, és azt is értéknek tekintik, hogy úgy érzik, Angliában megbecsülik a munkájukat.
Forrás: penzcentrum.hu
Kép: Új Szó