Gasztro


A három legjobb hűsítő leves nyárra

A hőségriadóval együtt megérkeztek Mautner Zsófi jéghideg, frissítő levesei, amik kimondottan a kánikula idejére készültek. Válogassatok bátran közülük!
pinterest

 

Chlodnik –lengyel, hideg céklaleves

Hozzávalók (4 adag):

5 szem apró, zsenge cékla (50 dkg)

8 dl víz

só, bors

4 szem szegfűszeg

4 szem szegfűbors

1 teáskanál egész római kömény

1 teáskanál egész koriander

4 szelet friss gyömbér

2 evőkanál nádcukor

1 nagy kígyóuborka, lereszelve

1 csokor újhagyma, vékonyra karikázva

9 dl (2 nagy doboz) kaukázusi kefír

1 nagy csokor kapor, finomra aprítva

esetleg: néhány csepp zöldcitrom

A céklát meghámozzuk és apró kockára vágjuk. Egy szemet félreteszünk, azt majd később fogjuk csak használni. A vizet felforraljuk, beletesszük a felkockázott céklát, sót, borsot, majd hozzáadjuk a fűszereket: a szegfűszeget, szegfűborsot, római köményt, koriandert, gyömbért. A fűszereket lehetőség szerint csomagoljuk egy kis gézdarabba (vagy teatojásba), mert ezeket el kell majd távolítani. A cukor (vagy más édesítő, pl. xillit, méz) is jöhet a főzőléhez. Erős lángon, kb. 15 percig főzzük, amíg a cékla megpuhul, a levet forraljuk kissé el. A legvégén hozzáadjuk a maradék egy szem felkockázott céklát (ettől egyrészt szebb lesz a színe, másrészt így friss, ropogós cékla is kerül bele, ez főleg a mostani, zsenge, nyári cékláknál működik jól. Ezt a céklás, fűszeres főzetet kissé lehűtjük (szobahőmérsékletűre).  Egy nagy tálba tesszük a felkarikázott újhagymát, és a (héjastul) lereszelt uborkát. Ráöntjük a kaukázusi kefírt (vagy natúr joghurtot), majd erre öntjük a céklás levet, és összekeverjük. Hozzáadjuk a kaprot is. Ízlés szerint tehetünk bele pár csepp zöldcitromlevet. Jégbehűtve tálaljuk.

 

Rozmaringos szilvakrémleves sós mandulás morzsával

21napalatt.hu

 

Hozzávalók (4 kis adag):

50 dkg szilva

8 dl víz

10 dkg finomítatlan nádcukor

1 citrom leve

1 nagy ág friss rozmaring

2 evőkanál étkezési keményítő

A morzsához:

4 evőkanál olívaolaj

5 dkg mandula, durvára vágva

5 dkg házi kenyérmorzsa (vagy készen kapható panko)

1 ág friss rozmaring, egészen finomra aprítva

nagy csipet durva szemű só

A szilvát kimagozzuk és nagyobb darabokra kockázzuk. Egy lábasban feltesszük főni 8 dl vízzel, a nádcukorral (helyette használhatunk nyírfacukrot is), a citromlével, a rozmaringággal és a sóval. A citrom, cukor és a víz pontos mennyisége némileg módosulhat a szilva fajtájától, érettségétől és ízétől függően. Kb. 10 perc alatt teljesen puhára főzzük. A rozmaringot eltávolítjuk. Turmixgépbe tesszük, a levéből félreteszünk kb. 1 dl-t a keményítő kikeveréséhez. Teljesen simára pürésítjük. Visszaöntjük a lábasba. Az étkezési keményítőt egy kis tálban csomómentesre keverjük a félretett főzőlével, majd a leveshez öntjük, habverővel egyenletesen elkeverjük. Pár percig főzzük, amíg selymesre sűrűsödik, de ne forraljuk. Elkészítjük a sós mandulás morzsát: serpenyőben felmelegítjük az olajat, hozzáadjuk a durvára vágott mandulát és a kenyérmorzsát (A pankomorzsa a legkényelmesebb, ez készen kapható). Arany színűre, ropogósra pirítjuk, levesszük a tűzről. Hozzákeverjük a finomra aprított rozmaringot és a durva szemű sót, összeforgatjuk. A levesre kanalazzuk a morzsát.

 

Jéghideg eperkrémleves kecskesajttal

Peak Shop

 

Hozzávalók (4 adag):

1 kg eper + adagonként 3 szem a tálaláshoz

1,2 liter víz

10-12 dkg nyírfacukor (az eper édességétől függően)

½ kávéskanál só

1 citrom leve

1 kávéskanál chilipehely, vagy cayenne-bors

20 dkg lágy, de morzsolható natúr kecskesajt

Tetejére (minden opcionális):

2 evőkanál pisztácia, meghámozva, durvára vágva

pisztáciaolaj (pl. Pödör), vagy olívaolaj

pár szem goji bogyó

Az epret lecsumázzuk, és nagyobb darabokra vágjuk (ha apróbb szemű eper, akkor csak félbe). A gyümölcsöt kettéosztjuk az egyik felét, vagyis fél kiló epret főzni fogjuk, a másik felét nyersen használjuk. Lábasban felforraljuk a vizet, hozzáadjuk a nyírfacukrot, a sót, a citromlevet, és fél kiló epret. 20 percig közepes lángon főzzük, ezalatt intenzíven átveszi az eper zamatát, és az eper teljesen szét is fő. A főzési idő vége előtt öt perccel hozzáadjuk a chilipelyhet is. Kissé lehűtjük. Ennek legegyszerűbb módja, ha átöntjük egy üvegtálba, és azt a mosogatóba, vagy egy még nagyobb tálba állítjuk, amit feltöltünk jéghideg vízzel (esetleg jéggel). Amikor lehűlt, hozzáadjuk a megtisztított eper másik felét, vagyis fél kilót, majd botmixerrel, vagy turmixgépben simára pürésítjük. Érdemes egy sűrű szűrőn átpasszírozni, hogy eltávolítsuk az apró magokat. Tálalásig teljesen lehűtjük. Tálaláskor a tányérokban rámorzsoljuk a kecskesajtot, beleszórunk adagonként 3-3 szem felkockázott epret, meglocsoljuk az oliva-, esetleg pisztáciaolajjal, majd rászórjuk a pisztáciát és néhány szem goji bogyót.

 

Forrás: chiliesvanilia.hu