Hírek UK


Az internetes zaklatás az Instagramon a leggyakoribb

A brit Ditch the Label szervezet 10 020 Egyesült Királyságban élő középiskolás vagy felsőoktatásban tanuló 12-20 évest kérdezett az internethasználati szokásaikról és a negatív tapasztalataikról.

Az internetes zaklatás rendkívül elterjedt és komoly probléma, sokan ugyanis öngyilkossággal reagálnak a negatív hozzászólásokra. A szervezet alapítója, Liam Hackett szerint a fő gond az, hogy a netikett szabályait nem lehet kidolgozni. A zaklatás egy másik oka az lehet, hogy a felmérés szerint a fiatalok 46%-a úgy gondolja, csak az a valós élet, ami offline történik, így a zaklatók nem is tudják, mennyit ártanak akár egy komolytalan viccelődéssel is azoknak, akik úgy vélik, az online világ is valóság.

A Ditch The Label többek közt olyan tettekre kérdezett rá, amelyet mások zaklatásként szoktak azonosítani. Ezek alapján a több mint tízezer fiatalból 69 százalék tett már online formában a másikkal bántó dolgot, és 31 százalék mondott valami sértőt online kommunikációs csatornán, például képernyőmentést készített valaki képéről vagy bejegyzéséről azért, hogy csoportos chatben nevessenek rajta (35 százalék), online játékban trollkodott (25 százalék) vagy nyilvánosan megosztott vagy kedvelt valamit, amivel a másikból gúnyt űzött (17 százalék). Ennek ellenére csak 12 százalék tartja úgy, hogy a saját meghatározása szerint zaklatott már valakit. Ellenben 54 százalék mondta azt, hogy volt már zaklatás áldozata.

A válaszadók több mint harmada nyilatkozta azt is, hogy online pletykát terjesztettek róla (41 százalék), sértő dolgot tettek közzé az online profilján (39 százalék) vagy pedig egy fényképe alatti hozzászólásban (34 százalék). Összességében a fiatalok 16 százaléka érzi úgy, hogy minden héten bántalmazzák online környezetben, 29 százalékot pedig nagyjából havi rendszerességgel. Ennek következtében a zaklatást érzők közül negyven százalék érez online szorongást vagy depressziót, negyedük pedig már károsította magát és voltak öngyilkosságról szóló gondolatai.

Leggyakrabban a fiatalok az Instagramon élnek át zaklatást az adatok szerint, a megkérdezettek 78 százaléka használja ezt a platformot és közülük 42 százalék érezte már úgy, hogy közben bántalmazás érte - ez a platformok használóinak 7 százaléka. A második a Facebook, amelyet a brit fiataloknak csak 60 százaléka használt az elmúlt egy évben, és 37 százalékuk érezte eközben, hogy cyberbullying áldozata lett - az összes platfom használójának 6 százaléka. A harmadik helyen a Snapchat végzett 76 százalékos használati és 31 százalékos zaklatási aránnyal - ez a közösségi hálózatok használóinak 5 százaléka.

A napokban az Imagine Dragons amerikai együttes énekese, Dan Reynolds is posztolt egy videót a közösségi oldalaira, amelyben az internetes zaklatás komolyságára hívta fel a figyelmet.

„Akár nem értesz egyet valaki politikai, vallási nézeteivel vagy éppen a személyiségével és azzal, ahogy kinéz, amikor a billentyűzeten lepötyögöd a szavakat, te magad is zaklatóvá válsz! Több kárt okozol, mint hinnéd, és végül te leszel a felelős mindazért, ami történik. Abbahagyhatnánk ezt végre?” – kérdi Dan, majd a következőkkel folytatja: „Annyi embert veszítünk el, azért mert öngyilkos lesz. Mikor lesz elég az elég? Miért nem tudunk szeretettel szólni a másikhoz? Miért nem tudunk kedvesek lenni egymáshoz? Persze, van véleményünk, de hiszem, hogy kedvesen is el lehet azt mondani.”

Az énekes videójának apropója egyébként Chester Bennington, a Linkin Park énekesének öngyilkossága volt.

Forrás: hwsw.hu
Kép: World Pulse