Ezt ajánljuk mi


Fesztivál a kultúrának - Bartók Tavasz 2021

Online platformokon várja a közönséget az első Bartók Tavasz 

 

Április 2-ától világsztárokkal, ősbemutatókkal, rendhagyó, streamelt formában, online platformokon várja a közönséget az első Bartók Tavasz Nemzetközi Művészeti Hetek.

 

Április 2. és 18. között az online platformokon világpremierekkel, Európa neves hangversenytermeiből közvetített koncertekkel zajlik majd a nagyszabású, ingyenes, streamelt összművészeti eseménysorozat.

 

A programban részt vesz:

Vaszilij Petrenko és a Royal Philharmonic Orchestra, Kurtág György, Sir John Eliot Gardiner és az English Baroque Soloists & Monteverdi Choir, a Kelemen Kvartett, René Jacobs és a Kammerorchester Basel, a Makám, a Forte Társulat, Bagossy Brothers Company, Nánási Henrik, a Nemzeti Filharmonikus Zenekar és a Szegedi Kortárs Balett, Charlie, a Pécsi Balett, Riccardo Chailly és a Filarmonica della Scala, a Magyar Nemzeti Táncegyüttes, Vashegyi György, az Orfeo Zenekar és a Purcell Kórus, Lajkó Félix és a Győri Balett.

 

„Bartók nemcsak a 20. század egyik legnagyobb magyar zeneszerzője volt, hanem olyan személyiség, aki a mai napig fontos szerepet játszik Magyarország önmagáról alkotott képének formálódásában. Régi adósságot törleszt a magyar kulturális élet azzal, hogy születésének 140. évfordulójától kezdődően egy új, nagyszabású összművészeti fesztivál is Bartók Béla nevét viseli” – mondta el Káel Csaba, a Bartók Tavasz Nemzetközi Művészeti Heteket szervező Müpa vezérigazgatója.

Bár az idén áprilisban debütáló eseménysorozat számtalan Bartók-művet tűz műsorára, nem kizárólag a világhírű zeneszerző kompozícióit sorakoztatja fel. Sokkal inkább Bartók szellemiségét, kreativitását, alkotói szemléletét kívánja megjeleníteni számtalan műfajban, a hazai és nemzetközi művészeti élet legjobbjainak alkotásain keresztül.

 

„Egy rendkívüli időszak rendkívüli, kreatív megoldásokat követel. Bartók Béla sokat idézett gondolata szerint soha senki nem ismerheti meg a maga teljességében a világot, hiszen az időben is, térben is végtelen. Ám mi ebben a rendhagyó, kihívásokkal teli évben mégis arra vállalkozunk, hogy a világ legizgalmasabb alkotóit időben és térben is közelebb hozzuk egymáshoz és a közönséghez, és összekapcsoljuk Magyarország és Európa nagyvárosait a Bartók Tavasz digitális platformjain” – folytatta Káel Csaba, hangsúlyozva, hogy az eseménysorozat idén olyan nagyszabású streamelt, ingyenes programfolyamként valósul meg, amely a régióban is egyedülálló.

A közvetítések adta lehetőségekkel élve a Bartók Tavasz Nemzetközi Művészeti Hetek online felületein keresztül nem csupán a hazai bemutatókat követheti bárki a világ bármely pontján, de a nézők bepillanthatnak majd a világ egy-egy legendás hangversenytermébe is. Az eseménysorozat nemzetközi együttesei és sztárkarmesterei a járványhelyzet miatt ugyanis saját városukból adnak streamelt koncertet a Bartók Tavasz Nemzetközi Művészeti Hetek közönségének.

 

A kiváló dirigens, Vaszilij Petrenko és a Royal Philharmonic Orchestra a Royal Albert Hall színpadáról nyűgözi majd le a hallgatóságot. Sir John Eliot Gardiner és az English Baroque Soloists & Monteverdi Choir az oxfordi Sheldonian Theatre koncertterméből, míg René Jacobs és a Kammerorchester Basel Svájcból, a Don Bosco Basel Paul Sacher hangversenyterméből köszönti majd a Bartók Tavasz nézőit a képernyők előtt.

 

Riccardo Chailly

Riccardo Chailly és a Filarmonica della Scala pedig egyenesen Olaszországba repíti a közönséget egy este erejéig.

Káel Csaba kiemelte: a Bartók Tavasz Nemzetközi Művészeti Hetek küldetése, hogy a művészeteken keresztül energiát közvetítsen az emberek felé. Az effajta szellemi utazás lehetősége pedig különösen fontos és reményt adó egy olyan időszakban, amikor a pandémia fizikailag a négy fal közé zár minket.

 

Élő közvetítés formájában valósul meg az idén 95. születésnapját ünneplő komponistazseni, Kurtág György egyetlen operájának magyarországi bemutatója.

A Bartók Tavasz keretében áll ismét színpadra az újraalakult Kelemen Kvartett: Kelemen Barnabás és Kokas Katalin két frissen csatlakozott taggal, a görög hegedűművésszel, Jonian Ilias Kadeshával és az angol csellistával, Vashti Mimosa Hunterrel kiegészülve Bartók valamennyi vonósnégyesét megszólaltatja. 

Vashegyi György, az Orfeo Zenekar és a Purcell Kórus egy különleges Mozart-esttel örvendezteti meg a közönséget.

Magyarország három legnagyobb, évtizedes múlttal rendelkező balett együttese, a Szegedi Kortárs Balett, a Győri Balett és a Pécsi Balett, valamint a Magyar Nemzeti Táncegyüttes premierre készül a programfolyam keretében.

Felejthetetlen online pillanatokat ígér az Eiffel Műhelyházból közvetített Keresztkantáták című bemutató is, melyben Horváth Csaba koreográfus, a Forte Társulat és a Magyar Állami Operaház művészei Bach három kantátáját dolgozzák fel.

 

Bartók alakja és életműve meghatározó inspiráció volt Magyarország legújabb és egyben legnagyobb világzenei fesztiválja, a Budapest Ritmo megszületésekor is. Az összetéveszthetetlen hangulatú programsorozat a Bartók Tavasz idején az online térbe költözik: varázslatos dokumentumfilmekkel és olyan kiváló zenészek kifejezetten erre az alkalomra megálmodott koncertjeinek közvetítésével várja a közönséget, mint a Tárkány Művek, a Bettika Quintet, a Cimbaliband, Cserepes Károly vagy Dresch Mihály. Április 11-én, a költészet napján pedig a legendás Makám együttes enged bepillantást három évtizedes, gazdag történetébe, múltjába és jelenébe.

Rendhagyó perspektívából mutatja meg a világnak a magyar fővárost a Bartók Tavasz talán legizgalmasabb helyszíne: a Budai Vár egyik emblematikus tere is koncerthelyszínné alakul. A zenei élet olyan hazai kiválóságai és ifjú csillagai foglalják el a Savoyai teraszon felállított színpadot, mint Charlie és a Bagossy Brothers Company, a közönség pedig a járványügyi szabályoknak megfelelően, streamelt formában követheti az ingyenes koncerteket.

 

Káel Csaba hangsúlyozta: ezekben a hónapokban különösen szép feladat, nagy kihívás kulturális programokat szervezni. A járványhelyzet nem engedi, hogy a korábban megszokott formában találkozhassanak művészek és nézők.

A világjárvány által különösen sújtott kulturális és turisztikai szektor biztonsága, stabilitása, fokozatos újraindítása azonban létkérdés.

„A 2021-es Bartók-évforduló kiváló alkalmat kínál arra, hogy megmutassuk, az alkotóerő és a kreativitás felülkerekedik a nehézségeken. A Bartók Tavasz Nemzetközi Művészeti Hetek hazánk legfontosabb kulturális intézményeinek és a Müpa nemzetközi partnerszervezeteinek összefogásában gondolkodik. A szándék az, hogy a fesztivál a következő években fokozatosan országos eseménysorozattá váljon. Még vonzóbb célponttá tegye Magyarországot a külföldről érkező turisták számára, ezzel is hozzájárulva ahhoz, hogy a világjárványt követően talpra állhasson, megerősödhessen a kulturális és turisztikai terület. Fontos küldetésünknek tekintjük, hogy idén a digitális tér adta lehetőségekkel - bölcsen - élve minél szélesebb körben mutathassuk meg a világnak Magyarország szépségét, kulturális gazdagságát. Ugyanakkor reménykedve gondolunk arra, hogy jövőre már személyesen is találkozhatunk a Bartók Tavasz Nemzetközi Művészeti Hetek kedvéért országunkba látogató, illetve a kultúrarajongó hazai közönséggel.”

 

Zenével kelnek életre a város egyedi atmoszférájú helyszínei – április 11. és 13. között ismét jön a Budapest Ritmo. Az Akvárium Klubból élőben közvetített koncertek és a hazai rendezők által különleges budapesti helyszíneken forgatott koncertfilmek hozzák házhoz a világzenét, az Akvárium bulijait vagy az Epreskert hangulatát. Nyitunk a jazz és az elektronika felé is: ingyenes online koncertet ad a Dresch Vonós Quartet és az Odd ID, fellép a Tárkány Művek, a Bettika Quintet és a Cimbaliband is.

A koncertek a Bartók Tavasz keretében a Hangvetővel közös programként, a Müpa szervezésében valósulnak meg.

 

További információ, forrás: https://bartoktavasz.hu/