Business


A spórolás matematikája

Mindannyiunk életében előfordult már, hogy olyan életszakaszba kerültünk, amikor kétszer meg kellett gondolnunk, mire adunk ki pénzt.  S. Tóth Márta, Okleveles Life & Business Coach segít, hogy sikeresen és boldogan spórolhassuk össze a kitűzött összeget.

spórolás,tanácsadás

- Hogyan, milyen tervvel kezdjük el a spórolást?

- Spóroláskor kellenek rövid, közép és hosszú távú tervek a magánéletben és a szakmaiban egyaránt. Továbbá szükséges egy pontos kimutatás a napi, heti költségeinkről és a bevételi forrásainkról. Ezután vizsgáljuk meg, hogy a terveink reálisak és elérhetőek e. Először a rövidtávú tervet kell megvalósítani, ez a siker erőt és hitet ad a továbbiakhoz is.

- Hogyan szervezhetjük életünket költséghatékonyabbá?

- Ha elkészítjük a kimutatásokat a költségeinkről, pontosan látni fogjuk, hogy mire költünk a szükségesnél többet. Ezeket felül kell vizsgálni, megbeszélni a családdal (ha magánéleti) vagy üzlettárssal (ha üzleti) és együtt kell meghozni a döntéseket. Természetesen azt is meg kell vizsgálni, mi az a kiadás, amely örömet szerez és mi az, amire csak megszokásból költünk és tulajdonképpen felesleges.

- A hatékonyság növelése sokszor előbb egy nagyobb befektetéssel jár és idővel térül meg, például, villanyégők cseréje. Cégek esetén hasonló a helyzet, nincs nyereség és nincs hatékonyság, ha ezt nem előzi meg egy jól kigondolt befektetés, amely előkészíti a költségkímélést. Sokszor a cégek például a dolgozók bérének csökkenésével kezdik a spórolást, ami pontosan az ellenkezője a jól kigondolt tervnek. Ugyanis ha a dolgozók bére változik, akkor motiválatlanná válnak és a minőség, eredményesség kárára megy a költségkímélés.

spórolás

- A következő aspektus a ruhatárunk lehet. Megnézhetjük, hogy tényleg szükéges-e  mindegyik póló, nadrág, melyet az új szezonra akartunk venni. Lehet, hogy elegendő néhány meglévő ruhánkat átszabatni, újjá varázsolni.

- A lakásba tervezett új vásárlásokat is érdemes átgondolni, talán nem minden esetben kell új dolgokra költeni. Azonban a lakás kialakításánál fontos pár kiadáson elgondolkozni, mint befektetési lehetőség, például  ablakok szigetelése, elektromos hálózat újítása, háztartási gépek cseréje kisebb fogyasztásúra, szelektív szemét gyűjtése ennek újra felhasználása.        

- A spórolás lemondásokkal jár. Hogyan viselkedjünk, hogyha barátaink előtt kínosan érezzük magunkat, amiért nem költhetünk arra, amire ők?

- Sosem kellene szégyellni azt, hogy spórolunk, bár nem szabad túlzásba vinni. Fontos mindenben az egészséges egyensúly. Ne mondjunk le a spórolás miatt a társasági eseményekről, csak jelöljük ki a határokat. Senki nem fog megharagudni ránk, ha baráti találkozásunk helyszínhelyéül egy drága étterem helyett inkább egy jó hangulatú romkocsmát választunk. Meg lehet osztani a terveinket a barátainkkal, tudhatnak róla, hogy spórolunk és azt is, hogy mire. Ez megerősíti a motivációnkat és amikor célba érünk büszkébbek leszünk a sikereinkre. Így akár saját barátaink számára is példát mutathatunk. 

spórolás

- Hogyan ösztönözzük magunkat, hogy betartsuk a kemény költségvetésünket?

- Jutalmazzuk meg magunkat, ha elértük a célunkat, osszuk meg másokkal is örömünket. Amikor a terveket készítjük, a határidőhöz a jutalmat is oda lehet írni, így könnyedén követhető lesz, ahogyan közeledik az ünneplés ideje.

- Honnan tudjuk, hol a határ a lemondásban?

- Ne legyünk fösvények, ne keletkezzenek negatív gondolataink a spórolás miatt. Ne hagyjuk, hogy a takarékoskodás frusztrálttá tegyen. Rossz jel, ha rettegve nézzük az árcédulákat és félve tekintünk az étlapba. A határ ott van, ahol a negatív érzés vagy gondolat beköszönt a spórolással kapcsolatosan. Onnan tudjuk, hogy jó úton haladunk, ha örömünket leljük a spórolásban, és mellettünk mindenki támogat minket.

- Miről mondjuk le elsőként és miről nem érdemes lemondani spórolás idején sem?

- Arról semmiképp ne mondjunk le, amiben örömünket leljük, hisz azzal jelezzük saját magunknak, hogy értékesek vagyunk. A feleslegestől mondjunk le, amire nincs szükségünk, amit divatból, megfelelési vágyból teszünk vagy vásárolunk.

spórolás

- Hogyan tanítsuk meg gyermekeinket ügyesen bánni a pénzzel?

- A gyermekek mindenben minket utánoznak, így a saját példánk a legfontosabb. El kell nekik magyarázni minden egyes döntésünket, például, hogy miért veszünk nekik csak egy gömb fagyit és nem kettőt. Kiegyensúlyozott és következetes nevelés kell, hogy a gyermek mindig tudja, mit miért kap, vagy éppen miért nem kap. A gyermekeknek meg kell tanítani, hogy a pénz egy eszköz a boldogsághoz, de nem annak a forrása. Arra is fel kell hívni a figyelmüket, hogy a pénzért meg kell dolgozni, ami sokszor nem kellemes, hanem fárasztó és megterhelő. Lehet kisebb feladatokat adni nekik, például kerti teendőket, melyek a munkát mintázzák és a pénz lesz a jutalom. Sosem szabad pénzt ajánlani a jó tanulásért vagy az illedelmes viselkedésért, háztartásban adott segítségért, a szobája kitakarításáért.

- Mit tanulhatunk a spórolás közben? Jobb emberré tesz minket?

- Az, hogy jobb emberré váljunk, nem a spóroláson fog múlni, de segítségével megtanulhatunk következetesebbek, kitartóbbak lenni. Jobbak leszünk a tervezésben, komplexebben tudunk majd gondolkodni. Ha néha már szinte önkínzásnak érezzük a spórolást, megtanulhatjuk, hogy fontosabbak vagyunk a pénznél, és nem kéne, hogy ilyen nagy katasztrófaként éljük meg, ha nem költekezhetünk kedvünk szerint.