Business


Fiatalodik a magyar államigazgatás

A magyar központi kormányzati szektort sokkal több fiatal és sokkal kevesebb 55 évnél idősebb munkavállaló működteti, mint az OECD-országok többségében- derült ki egy felmérésből.

Az OECD 2015-ös felmérése szerint a központi államigazgatásban a dolgozók 31 százaléka 18-34 éves fiatal felnőtt, ami Chile után a második legmagasabb arány a tagországok körében. Ez a mutató 13 százalékponttal magasabb az átlagnál. Hasonlóan sok fiatal dolgozik a német és a lett központi közigazgatásban is, míg az olasz, a görög, a spanyol és a lengyel közigazgatásban jóval alacsonyabb arényban képviselteti magát a fiatal korosztály.
 

Miközben az OECD-átlagnál jóval több fiatal dolgozik a költségvetési ágazatban, az 55 évnél idősebb dolgozók aránya különösen alacsony, 2015-ben mindössze 13 százalék volt. Ez a szervezeten belül a második legkisebb arány Dél-Koreáé után, és 12 százalékponttal elmarad az átlagtól. Európában Magyarországon kívül még Ausztriában és Szlovéniában dolgozik viszonylag kevés 55 évnél idősebb dolgozó a kormányzati szektorban de ezekben az országokban is 17, illetve 18 százalék ez az arány. A legtöbb idős munkavállaló messze az olasz költségvetésnél dolgozik, konkrétan eléri a 40 százalékot, de a spanyoloknál, a lengyeleknél, a finneknél és a hollandoknál is eléri a 30 százalékot. 
 

Az ábrából az is látszik, hogy az 55 évnél idősebb korosztály részvétele a központi kormányzatban sokat zsugorodott 2010 óta Magyarországon, hiszen akkor még 5 százalékponttal többen voltak. Ennél nagyobb generációcserét a költségvetésnél csak Észtország látott 2010 és 2015 között, náluk 8 százalékponttal esett vissza az 55 évnél idősebb költségvetési dolgozók aránya.
 

Forrás: portfolio.hu