Csészényi megoldás
by
A különböző fajtájú teák elkészítésekor általában két deciliternyi vízbe kell egy teáskanálnyi teafüvet vagy teakeveréket tenni. A gyógyító hatáshoz napi egy-három csészényi szükséges. Mézzel vagy citrommal ízesíteni csak akkor szabad, ha már kissé kihűlt.
Hagymatea
A hagymatea jól bevált népi orvosság, mely a köhögés és a megfázás kezelésére tökéletes. Emellett javítja az étvágyat és csökkenti a vérnyomást.
Két evőkanál cukrot pirítsunk meg a tűzhelyen, adjunk hozzá fél liter vizet és egy fej hagymát. Forraljuk fel, majd hagyjuk állni 15 percig. Szűrés után fogyasztható.
Csipkebogyó tea
Az ősz egyik legkedveltebb teája. A növény C-vitamin-tartalma magasabb még a paprikáénál is. Ezenkívül található benne A-, B-, K- és P-vitamin, magnézium, jód, vas a flavonoid mellett. A belőle készült tea serkenti a veseműködést, csökkenti a koleszterinszintet és kiváló jódforrás. Vízhajtó hatása miatt segíti a vesehomok és vesekő távozását a szervezetből, enyhíti a máj- és epepanaszokat is. A nátha és influenza legjobb ellenszere.
Amennyiben a bogyóját 4-5 órára hideg vízbe áztatjuk, és nem forrázzuk le, C-vitamin-tartalma magasabb lesz. Fontos, hogy csak zománcozott vagy üvegedénybe töltsük a vizet, és csak műanyag szűrőt használjunk.
Jó tudni A borókából készült tea húgyúti betegségekre, a kökény hasmenés és bélhurut kivédésére hasznosítható. |
Bodzatea
A növényből készült teát megfázás és láz kezelésére szokták alkalmazni. Gyorsítja a betegségek lefolyását, izzasztó és vízhajtó hatása van, ezáltal segíti a szervezetből a toxinok kiáramlását. Testsúlycsökkentő hatása is ismert. A bodza virágát forrázni kell, nem főzni.
szerző: Tegdes Péter Tamás