Egészség


Fogyókúra: ésszel, egészségesen, garantált sikerrel!

Dr. Pados Gyula, a Szent Imre Kórház főorvosa, obezitológus, a Magyar Obezitológiai és Mozgásterápiás Társaság főtitkára, a Táplálkozási Fórum elnöke több mint 18.000 túlsúlyos embert kezelt a kórházban.  Az általa kidolgozott low-carb, high-protein diéta rengeteg embernek segített a fogyásban. A Magyar Obezitológiai és Mozgásterápiás Társaság (MOMOT) Egészséges Életért nagydíjjal jutalmazta munkásságáért.

Most megtudhatjuk Tőle, mi a sikeres fogyókúra titka.

- Magyarországon a 90-es években a lakosság 40%-a volt túlsúlyos és 20 % volt elhízott, azóta ez a szám csak növekedett. Milyen diétával tudunk leghatékonyabban megszabadulni a pluszkilóktól?

- Fontos tisztázni, hogy az elhízás komplex kezelést igényel. A diéta ennek csak egy része, az egész életmódot meg kell változtatni, növelni kell a fizikai aktivitást, néha gyógyszeres kezelés is szükséges. A felsorolt területeken egyszerre kell változtatni.

- Milyen következményei lehetnek a elhízásnak?

A Szent Imre Kórház Lipidológiai Profilján fogyókúrázó 18.000 beteg vizsgálata alapján a hipertónia, a diabétesz, és a prediabétesz előfordulás sokkal gyakrabban fordul elő túlsúlyos embereknél. Ezek kialakulása megelőzhető a megfelelő étrend kialakításával.

- Hogyan kezdjünk neki a diétának?

- A legfontosabb szabály az energia bevitel csökkentése. A férfiak átlag napi energiafelvétele 2800 kcal, a nőké 2200 kcal naponta. Amennyiben fogyni szeretnénk, a gyengébbik nemnél napi 1200 kcal, férfiaknál 1500 kcal fogyasztása javasolt. Azért alacsonyabb ez az összeg nőknél, mert a férfiaknak nagyobb az izomzatuk és az ezen keresztül az energia leadásuk is. Tartani kell a helyes arányokat, hiszen az energiafelvétel drasztikus csökkentése mellékhatásokat is okozhat. Az ilyen típusú kezelést csak kórházi felügyelet mellett lehet elvégezni.

- Mit érdemes elsőként kiiktatni az étrendünkből?

- A ’80-as, ’90-es években az USA-ból terjedt el a zsírszegény étrend szorgalmazása. A diéta elsődleges célja az volt, hogy csökkentsék a páciensek koleszterinszintjét. Vizsgálatokban kutatták, hogy a low-carb (alacsony szénhidráttartalmú) vagy low-fat (alacsony zsírtartalmú) étrend a hatékonyabb, ha a fogyás a cél. A low-carb diétában részt vevők átlagos súlyvesztesége fél év alatt 4,02 kg-mal  volt több, mint a low-fat étrenden élőké.

- Miből érdemes többet fogyasztanunk?

- A szénhidrát bevitel csökkentését fehérjebevitellel érdemes pótolni. A protein növeli legjobban a telítettségérzést és segítenek a zsírmentes testtömeg, az izomzat fenntartásában. Az állati eredetű fehérje a vizsgálatok alapján 23%-kal növelte az összmortalitást, a növényi eredetű viszont éppen ellenkezőleg, 20%-kal csökkentette. A fehérjebevitel fokozása ugyanakkor növelheti a hajlamot a vesekőre, ezért vesebetegek nagy részénél ellenjavasolt.

- Mennyire hatásosak a sztárdiéták, sokak által népszerűsített diéták?

- Az Atkins diéta igen népszerű volt, mely a szélsőséges szénhidrát-korlátozáson alapult. Csak a szénhidrát bevételét korlátozza, a fehérje- és zsírbevitelt nem, így az energia bevitelt sem. Egyes felmérések szerint ezzel a módszerrel 6 és 12 hónap után szignifikánsan jobban fogytak, mint a low-fat diétával. Összevetették Atkins találmányát a mediterrán diétával is. Ez utóbbiban elsősorban zöldségek, gyümölcsök, hal, szárnyas húsok olíviaolaj és magvak fogyasztását alkalmazzák, napi 1500-1800 kcal megszorítással. A két diéta fej-fej mellett halad eredményességében, legyőzve a low-carb és low-fat diétákat.

- Hogyan néz ki egy ideális fogyókúrázó ideális napi fogyasztása?

- A MOMOT (Magyar Obezitlógiai és Mozgóterápiás Társaság) már kezdettől fókuszba helyezte a szénhidrát-korlátozás fontosságát. A 2011-es és 2012-es kongresszusán újabb irodalmi adatokat tovább alakította a diétás irányelveit. Ezek szerint a diétás kezelésre javasolt napi 1200-1500 kalória bevitele. A tápanyagok összetétele tartalmazzon 45% szénhidrátot, 25% főleg növényi eredetű fehérjét, 30% leginkább telítetlen zsírt, valamint napi 30 gramm rostot fogyasszunk.

- Mi történik a diéta befejezése után? Egyáltalán meddig érdemes fogyókúrás étrenden élni?

- Sajnos még a vizsgálatokban sem tudják fél évnél tovább tartani a betegek az eredetileg előírt diétát. Az egy évnél tovább tartó tanulmányok ezért inkább „behaviour”, azaz viselkedési vizsgálatok, semmint diétára vonatkozó megfigyelések.

Mintaétrend

(Németh Erika dietetikus 2 napos étrendi mintája alapján)

Reggeli:

2 dl sovány kefír, 4 dkg barna kenyér, 8 dkg gépsonka, 10 dkg zöldpaprika (300 kcal, szénhidráttartalom: 23 g)

VAGY

2 dl zsírszegény tej, 3 dkg barna kenyér, 5 dkg köményes sajt, 10 dkg zöldpaprika (300 kcal, szénhidráttartalom: 28 g)

Ebéd

Gulyásleves zellerrel, gombával (171 kcal, szénhidráttartalom 4 g), gyümölcsös rétes (354 kcal, szénhidráttartalom: 49 g)

VAGY

Zöldségleves (194 kcal, szénhidráttartalom: 22 g), mediterrán rakott csirke (376 kcal, szénhidráttartalom: 23,3 g)

Vacsora

Szárnyas nyárs ( 290 kcal, szénhidráttartalom: 11 g), gyümölcsös jégkása ( 30 kcal, szénhidráttartalom: 5,7 g)

VAGY

Túróval töltött cukkini (249 kcal, szénhidráttartalom: 17 g)