Érdekesség


Az 5 legjobb túraútvonal Magyarországon

A nyáron még bőven lesz idő a strandoláson és a pihenésen kívül egy kicsit kalandosabban kikapcsolódni. Magyarország számos csodás helyet nyújt a túrázás szerelmeseinek, ezekből szemezgettünk.

Azok számára, akik nem terveznek külföldi utat a nyárra, érdemes elmélyedni hazánk természeti kincseinek megismerésében. Mi is lenne jobb lehetőség erre, minthogy szervezzünk egy laza, vagy kihívásokkal teli hétvégi túrát Magyarország valamelyik csodás hegységében, vagy szépséges nemzeti parkjában? Összegyűjtöttük hát azt az öt túraútvonalat, amiket mi a legjobbnak tartunk.

Négy kolostor útján a Pilisben

Ez a kedvező fekvésű vidék a legősibb időktől kezdve csábította az embereket. Az település legkorábbi itteni település nyoma a község északkeleti részén az őskőkorszakból ismert. Az 1960-as évek elején egy rénszarvasvadászattal foglalkozó ősemberi közösség telepének maradványait tárták fel itt a régészek: tűzhelyek, vadló- és rénszarvascsontok, pattintott kőszerszámok kerültek elő a föld alól. Az útvonal ezóta fokozott népszerűségnek örvend.

A négy kolostor útja így a szépséges erdőségek és hegyek-völgyek mellett komoly őstörténeti értékekkel is bír. A magyarország szívében elhelyezkedő túraútvonalat így kár lenne kihagyni mind a természet, mind az östörténet kedvelőinek.

Táv: 25km

Kalandtúra a Csodabogyós-barlangban

Amennyiben a Balatonfelvidéken nyaralunk, szintén érdemes egykét napra eltávolodni a strandoktól, és megismerni a tájegység szépségeit, értékeit. Talán kevesen tudják, de a magyar tenger északi partján megannyi túraútvonal, várrom, cseppkőbarlang várja az érdeklődőket. Az itteni utak nagy részét szépen fenntartják, a barlangok egy része pedig vezető irányításával tekinthető meg.

Ezek közül a barlangok közül talán a legszebb a Csodabogyós-barlang, ami egyúttal a Bakonyvidék egyik legnagyobb barlangja 5900 méteres hosszával. A kalandos, felejthetetlen út a barlangon keresztül garantáltan maradandó élmény marad, ráadásul a nagy hőségben különösen érdemes a hős hegyek alatt kalandozni.

Gólyahír Tanösvény

A Budapesttől nem messze elhelyezkedő Gólyahír Tanösvény állomáson keresztül mutatja be Tápióság természeti és kulturális értékeit. A túra csoportosan, családosan is végigjárható, ezen felül tökéletes alkalmat ad a fővárosból való egy napos frissítő kiruccanásra a természetbe. A túra helyszínét egyszerűen közelíthetjük meg, műúton Tápiószecső vagy Tápióbicske felől, vagy vonattal a Budapest-Újszász-Szolnok vonalon, majd Tápiószecsőn autóbuszra szállva.

A túra során megtekinthetünk idős famatuzsálemeket, valamint a rétek madárvilága mellett a fűzligetek és a bokorfüzesek lakóit is megfigyelhetjük. A túrához vezetőt is bérelhetünk, aki segít még jobban megismernünk a tájegység jellegzetességeit.

Hossz: 6,6 km

Alpannonia túraútvonal a Kőszegi-hegységben

A nagyobb kihívást keresőknek ajánljuk ezt a varázslatos, ámde némileg megerőltetőbb nyugat-magyarországi túraútvonalat, amely ausztriai kezdéssal, a határon keresztül visz el minket a térség egyik legszebb kisvárosába, Kőszegre. Az UNESCO világörökségi helyszín Semmering-től, valamint a magashegyi klimatikus gyógyhely Fischbach-tól indul, majd a pontosan az osztrák-magyar határon található Írottkő érintésével vezet el minket a magyar helyszínekre.

A hegyvidéki panoráma-útvonalhoz számos mellékútvonal kapcsolódik, amelyek egynapos túrák teljesítésére kínálnak lehetőséget, de a keményebbek bevállalhatják akár az útvonal teljes hosszát, amihez 5-6 nap szükségeltetik. Az útipoggyászok, illetve a túrázók szállítása a túraút és a szálláshelyek között megoldható, valamint a vendégek vezetett túrákon is részt vehetnek.

Teljes hossz: 120 km

Csörgő-szurdok Mátrakeresztesről

Listánkból természetesen nem maradhat ki az ország egy mind magasságban, mind szépségben kiemelkedő hegyvidéke, a Mátra sem. Azonban itt mi a Csörgő-szurdokot, egy nem túlságosan magasan fekvő, és kevésbé ismert útvonalat fogjuk ajánlani.

A Mátra egyik legvadabb szurdokát magába foglaló útvonal egy rövid, könnyű körtúra, amely  Mátrakeresztesről indul, felvisz az ágasvári turistaházig, majd a Két Vár közén, a Kosik-tanya érintésével vezet vissza az Óvár oldalán keresztül. A túra összességében közepes nehézségű, csupán a szurdokon keresztül vezető rövid szakasz erőltetei meg a látogatók tűrőképességét.

Hossz: 10 km