Érdekesség


A levegőszennyezés az agyba is bejut

A légszennyezés ténye megkérdőjelezhetetlen, ahogy annak káros hatása a tüdőre és szívre, ám egy új kutatás arról számolt be, hogy a káros részecskék egészen az agyig hatolnak.


A friss kutatásról a BBC számolt be. A kutatás során a tudósok egy új felfedezést tettek a légszennyezéssel kapcsolatban, ugyanis a szennyező, apró, magnetitnak nevezett szemcsék megtalálják útjukat az agyba is. A kutatók "félelmetesnek és döbbenetesnek" nevezték felfedezésüket.

A légszennyezés nem vicc téma. Kínában az emberek életének ezreit keseríti meg a koszos levegő, az Egészségügyi Világszervezet (WHO) pedig arról számolt be, hogy a légszennyezés évente akár hárommillió ember idő előtti halálát is okozhatja.

A témában az áttörést jelentő felfedezést a Lancasteri Egyetem vezette. A tudósok 37 ember agyszövetmintáit elemezték, a legfiatalabb 3, a legidősebb 85 éves volt, mindannyian a rendkívül rossz levegőjű Mexikóvárosban éltek halálukig. Az alábbi mintákon túl nyolc másik, manchesteri ember mintáit is megvizsgálták, akik 62 és 92 éves koruk között hunytak el. A legtöbb szemcsét egy 32 éves, közlekedési balesetben elhunyt nő mintájában találták.

A nagy légszennyező részecskéket, például a koromszemcséket megállíthatja az orr, a kisebbek bejutnak a tüdőbe, a még kisebbek a véráramba is. A nanoméretű magnetitről úgy vélik, elég apró ahhoz, hogy az orrból az agy szaglóközpontjába, majd az idegrendszeren át az agykéregbe hatoljon.

Barbara Maher, a kutatás vezetője korábban már azonosított magnetitet egy forgalmas lancasteri utca és egy erőmű környékének a levegőjében. Úgy vélte, a szemcse megtalálható lehet az emberi agyszövetben is - és sikerült is kimutatniuk.

"Félelmetes és megdöbbentő, amikor az agyszövetet tanulmányozva észrevesszük a sejtek között eloszló szemcséket. Amikor mágnessel kivonjuk őket, milliókat találunk belőlük egyetlen gramm mintában, ami a szövetrombolás millió lehetőségét jelenti"

- mutatott rá Maher.

A most talált magnetitszemcsék simák és gömbölydedek voltak, ami csak járművek motorjában vagy fékrendszerében jöhet létre magas hőmérsékleten.

"Az alakjuk gömbölyű, más fémekkel - többek között platinummal - együtt fordulnak elő, katalizátorokból származnak"

- magyarázta a professzor.

A felfedezés számos kérdést vet fel, például képesek lehetnek idegrendszeri károsodást okozni, vagy károsítani az egészséget? David Allsop, a Lancasteri Egyetem ideggyógyásza és Alzheimer-specialistája szintén részt vett a kutatásban. Szerinte a légszennyező szemcsék "fontos kockázati tényezőt" jelenthetnek az idegrendszeri betegségek kialakulásában, bár erre jelenleg nincs közvetlen bizonyíték.

"Sok azonban a megfigyelés: más kutatók megtalálták a szemcséket az Alzheimer-kórosok agyában felhalmozódó fehérjeplakkokban, tehát könnyen lehet, hogy szerepet játszanak ezek létrejöttében" - mondta Allsop.