A-tól Z-ig Vizes Világbajnokság
by Szegedi Henrietta
Hónapok óta lázasan készülődnek a 17. Vizes VB szervezői, a folyamatok azonban lassan a végéhez érnek, hiszen alig több mint egy hét múlva Magyarország két városában kezdetét veszi a nagy nemzetközi eseménysorozat.
Helyszínek
A több napos és több versenyszámból álló rendezvényt értelemszerűen több versenyhelyszínen rendezik: Balatonfüreden és Budapesten. A fővárosi helyszínek: Batthyány tér/Dunapart, Duna Aréna, Hajós Alfréd Nemzeti Sportuszoda és a Városligeti tó. Ahhoz, hogy a versenyzők rendszeresen készülni/edzeni tudjanak, Budapesten és Balatonfüreden is több uszoda áll rendelkezésükre. Budapesten: Császár-Komjádi Sportuszoda, Tüske Uszodakomplexum, BVSC Uszoda és Strandfürdő; Balatonfüreden: Balaton Szabadidő és Konferenciaközpont; Balatonfűzfőn: Balaton Uszoda.
Kulturális programok helyszínei
A kulturális programok keretében mindennap koncertek, családi és gyermekprogramok biztosítják a jó hangulatot, valamint a különféle fesztiválokon széles gasztronómiai kínálattal étel- és italstandok várják a résztvevőket/szurkolókat. Mindez két helyszínen, a Dagály strand területén és a Margitszigeten lévő zenélő szökőkút közelében, a Kisréten. A kulturális programok előtt és után a napi sporteseményeket lehet majd itt figyelemmel követni.
Mindkét helyszín – vagyis a Margitsziget és a Dagály Úszóaréna – programjai ingyenesen látogathatók, a Margitszigeten mindennap 11-22h-ig, míg a Dagályban a napi sportversenyek kezdéséhez/zárásához igazodik a nyitva tartás.
Fontos megjegyezni, hogy a Dagály területére csak biztonsági ellenőrzés után lehet belépni, illetve hogy a műugró és az úszó versenyekre csak további biztonsági és jegykezelést követően engedélyezett a bejutás.
Újítások
Ahhoz, hogy az összes helyszín megfelelő legyen mind a versenyzők, mind a résztvevők számára, számos újítást végeztek és végeznek még egészen a verseny kezdetéig. A Hajós Alfréd Nemzeti Sportuszodában megújulnak a nyitott 50 méteres medencét ellátó uszodagépészeti vezetékek, a bel- és kültéri tanmedencék. A fedett uszoda új öltözőszekrényeket és öltözőkabinokat kap, korszerűsítik a légtechnikát, a vészvilágítását, kicserélik a teljes udvari burkolatot. Az épületben új beléptető, illetve tűzjelző rendszert létesítenek és megépült egy vegyszer- és sátortároló épület is. Az edzőteremben új gépek lesznek, de megújulnak a medencékben a versenysporthoz nélkülözhetetlen eszközök, kötelek, zászlók, kapuk is. A Széchy Tamás Uszoda medencéje a versenyúszók gyakorlását segítő, új Omega rajtköveket kap.
A Margitszigeten megvalósított újítások magukba foglalják a 43 ezer négyzetméter gyepet, 180 ezer ültetett növényt, 140 új parki bútort, 146 új kandelábert, új közösségi tereket, a lelátótól a rajtkövekig felújított sportuszodát, a teljes csatornázottságot, emellett 13 ezer négyzetméternyi vízáteresztő műgyantás kavicsburkolatot kapott az észak-déli sétány, bővült az illemhelyek száma, és több mint 100 hulladékgyűjtőt is telepítettek. Az északi parkolóban a férőhelyek száma 40 hellyel bővült.
A margitszigeti Virágoskertben kialakított Fénykertben ezentúl fényjáték gyönyörködteti az esti parklátogatókat: a nyolc, oszlopra helyezett ledes fényvető a környező fák lombozatát fogja megvilágítani. Teljesen megújult a Palatinus strand is, amely így már egész évben látogatható. A játszótereken pedig 15 új játék várja a gyerekeket, a fitneszparkban 8 új eszközt használhatnak a sportolni vágyók.
Szállás és közlekedés
A szervezők Budapesten 4 és 5 csillagos hotelekben szállásolják el a FINA tisztviselőit és tisztségviselőit, illetve a csapatokat, garantálva a versenyzők teljes körű ellátását. A versenyhelyszínek között 30 percenként különbuszok szállítják a sportolókat.
Egészség, biztonság, rendőri védelem
A egészségügyi feladatokat a Semmelweis Egészségügyi Kft. látja el.
Feladata, hogy a verseny- és edzéshelyszíneken túl a világbajnokság létesítményeinek környékén és a szurkolói zónákban biztonságos egészségügyi ellátást, az akkreditált hotelekben felállított 24 órás szolgáltatást biztosítson. A Semmelweis Egészségügyi Kft. felel a világbajnokság sportolói, valamint az akkreditációval rendelkező kísérők, csapattagok és résztvevők számára - a regisztrációhoz társuló élet- és balesetbiztosítás által már lefedett szolgáltatáson túl - a verseny időszakában éjjel-nappal elérhető egészségügyi háttérért.
Az összetett tevékenység magában foglalja az akkreditált hotelekben biztosított 24 órás egészségügyi ellátást, az egészségügyi Call Center folyamatos elérhetőségét, valamint az elkülönített betegutak biztosítását. További feladata a teljes körű egészségügyi ellátás érdekében a primer (rendezvény- és edzéshelyszínen) és szekunder (kórházi/klinikai) ellátóhelyek megszervezése és kialakítása, valamint a szolgáltatás ellátásához szükséges gyógyászati és egyéb tárgyi eszközök, illetve a gyógyászati készítmények biztosítása. Mindez a Nemzetközi Úszó Szövetség (FINA) előírásainak és a hazai jogszabályoknak megfelelően történik.
Call Center elérhetősége: +36/1-90-70-500
Nemcsak profi orvosi csapat áll a Vizes VB hátterében, de a rendőrség is új felszerelésekkel és technikai eszközökkel gazdagította eszköztárát a rend fenntartása és az emberek védelme érdekében. A rendőrség járműállománya 10 hajóval bővült, míg 4 járművet felújítottak, emellett elektromos járműveket, kerékpárokat is vásároltak. Az eseményre félezernél több közterületi kamerát telepítenek, de tűzszerészeti eszközök beszerzését is előbbre hozták. Így valóban minden adott a biztonságos környezet kialakítására.
Mindezt egybevetve talán nem csoda, hogy a tervezett 14 milliárd forintnál jóval többe, a legutóbbi számítások szerint legalább 127 milliárd forintba került a 17. FINA Vizes Világbajnokság.
Forrás: https://www.fina-budapest2017.com/hu/