Londoni teázás
by
Az angol tea kultúrájáról szinte már mindenki hallhatott. Az indaiak valamint kínaiak után, az angolok isszák a legtöbb mennyiségű teát, ami körülbelül 165 millió csészét jelent naponta. Az angolokra jellemző a „délutáni teázás”, azonban a korral haladva ma már a többség leginkább filteres teát iszik – de továbbra is nélkülözhetetlen hozzávalója a tej. Angliában a tea hagyománya különleges, illetve maga a ceremónia is szintén külön figyelmet érdemel.
Teázás Angliában
A tea kezdete Ázsiára nyúlik vissza, ahol már évezredes hagyománya volt az ital fogyasztásának, míg Európába csak a 16. században terjedt el. Először Hollandiában hódított, majd Nyugat-Európában vált népszerűvé. Természetesen drága cikknek számított, így csak a gazdagabb rétegek jutottak hozzá eleinte. Az angolok a 17. század közepére barátkoztak meg az „új” itallal. Először a londoni kávéház menüjén jelent meg „kínai tea” néven. Továbbra sem volt különösebben népszerű egészen addig, míg II. Károly el nem vette feleségül Catherine of Braganza-t, portugál hercegnőt, aki rajongott a teáért. Neki köszönhető, hogy a tea népszerűsége megnőtt az udvarban, és azóta is az angolok legkedveltebb itala a tea. Mindennapjaik része a „tea break”, amit teasüteménnyel fogyasztanak el.
Néhány tény, amit mi másképp hallottunk:
- muffin:
Eredetileg nem az amerikai süteményt értjük rajta, hanem az eredeti angol muffint, ami egy lapos zsemle, amit elsősorban angol reggelik készítéséhez használnak. Teázáshoz általában pirítóként fogyasztják vajjal, lekvárral megkenve.
- afternoon tea – magyar fordításban ötórai tea:
Az angol „tea ceremónia” általában 3-4 óra között valósul meg.
- „tejszínes tea”:
Az angolok cream-tea-nek nevezik, ami nem tejszínes teát, hanem azt a teát, ami mellé egy angol pogácsát tálalnak. Soha nem fogyasztanak teát tejszínnel, csakis tejjel vagy citrommal.