Pszichológia


A függőség lélektana

Mi az a függés? Mikortól mondható függőnek az ember, és miért alakul ez ki? Meg lehet tőle szabadulni? Hogyan tehetik a szülők függővé a gyerekeiket? Ezekről az égető kérdésekről beszélgettünk pszichológus szakértőnkkel.

A függés és a függőség nagyon összetett jelenség: számtalan tárgya és számtalan oka is lehet. Vannak bizonyos biológiai tényezők, amik hajlamosíthatnak a függésre. A családi minta is fontos szerepet játszhat: kutatások sora igazolta, hogy könnyebben nyúl a pohárhoz, vagy bármilyen külső „feszültségoldóhoz” az, aki otthon a szüleitől is ezt látta. Persze ennek az ellentéte is gyakran előfordul, de így van ez a szülői mintákkal: vagy azonosulunk velük és követjük őket, vagy megtagadjuk, és épp az ellenkezőjét tesszük. És persze állhatnak mögötte lelki okok is.

- A magam részéről a függést egy tünetnek tartom, ami mögött bonyolult pszichodinamikai tényezők állhatnak. Ha például valaki szorongó személyiség, és állandó feszültségben él, mert például megfelelési vágya van, akkor elképzelhető, hogy előbb-utóbb a ennek enyhítése érdekében valamilyen feszültségoldót keres: alkoholt, nyugtatót, drogot, vagy épp szexet – magyarázza Kardos Judit pszichológus. - A függés nem csak az egészségügyi, hanem a lelki hatásai miatt is káros. Amitől függök, az elkezdi irányítani az életem, befolyásolja a döntéseimet, és onnantól kezdve elveszítem a lábam alól a talajt. A kapcsolatfüggő például a döntéseit és a viselkedését a párjához igazítja, hogy el ne hagyják. Bár napi egy pohár bor elfogyasztása nem számít alkoholizmusnak, ha azonban kilométereket gyalogolok egy benzinkútig, hogy mindenképp beszerezzem, az már a függés jele. 

Ha valaki rátanul a függésre, tehát hozzászokik, hogy a feszültségét egy külső eszköz segítségével oldja meg, az nagyon nehezen szabadul ettől a rossz szokástól. A legtöbben szinte sosem, legfeljebb „szert váltanak”: dohányzás helyett például enni kezdenek.

- Ismerek olyan embert, aki nagy önuralommal leszokott a cigarettáról, ám olyan falási rohamai vannak, hogy most 130 kilós. De tudok pozitív szerváltást is mondani: nagyon sok egykori drogfüggő van, aki keményen sportol – folytatja a pszichológus. - Persze a legjobb, ha szembe nézünk a problémával, a függés gyökerével, és megpróbáljuk azt orvosolni. Általában valamilyen hiány van a mélyben, szeretet, társas kapcsolatok, munkahelyi siker hiánya. Ha ezeken segítünk, akár spontán is tud oldódni a függőség. Ezt önvizsgálattal is el lehet érni, s ha nem elakadunk, akkor érdemes szakembert felkeresni.

A legjobb persze az lenne, ha a függés eleve nem is alakulna ki: a pszichológus szerint szülőként ebben segíthetjük a gyerekeinket.

- Nagyon fontos, hogy a gyerek megkapja a korának megfelelő önállóságot és döntési lehetőségeket, hogy kompetensnek érezze magát a saját életében. Ha ugyanis már gyerekként sem hiszi el, hogy képes önállóan boldogulni, akkor később se fogja – vélekedik Kardos Judit. - A szülők felelőssége, hogy ne féltsék, ne óvják túl a gyerekeiket, és ne tartsák őket a szükségleteiknél nagyobb függésben. Ha így tesznek, a gyerekük nagy valószínűséggel nem lesz függő a későbbiekben.