A konfliktuskezelés hatékony módja: a mediáció
by Böröczky Katalin
Mindennapi életünk természetes velejárói a konfliktusok, amelyeket nem vitával vagy fenyegetőzéssel kell megoldani ennél hatékonyabb megoldást nyújthat a mediáció.
Az eljárás, amely egy olyan konfliktuskezelési módszer, amelynek során egy harmadik, semleges fél nyújt segítséget a feleknek a vitájuk rendezéséhez, anélkül, hogy ő maga döntené el a vitát. A cél az, hogy megtörténhessen egy kölcsönösen elfogadható egyezség létrehozása. A segítő kommunikáció révén a felek meghallják, hogy mi is a valódi igénye és érdeke a másik félnek. A mediáció során az egymással szemben álló felek képesek válnak a kapcsolatuk átértékelésére, megváltozik egymáshoz való viszonyuk. Nem a jogok és a kötelezettségek állnak a konfliktusmegoldások előterében, hanem az igények és érdekek. Tudatosul a folyamat során, hogy mi okozza a konfliktust, ezáltal könnyebbé válik annak megoldása. A mediáció során előre tekintünk: nem azt firtatjuk, hogy mi történt a múltban, és ki a hibás. Azzal foglalkozunk, hogy a felmerült problémára a jelenben olyan megoldást találjunk, amely mindkét fél számára egyaránt elfogadható és ilyen módon a jövőben való együttműködést fenntartsuk és megkönnyítsük.
A fő szempont: kinek mi az igénye és az érdeke, mindkét fél esetén ezt kell figyelembe venni. A mediáció a történelem során törzsek, népek, csoportok között régóta használt konfliktuskezelési módszer. Elterjedése a nemzetközi diplomáciával függ össze és vált ismertté, mindennapi kapcsolatokban való alkalmazhatósága és alkalmazása ellenére még mindig kicsit misztikus dologként tekintenek rá sokan. Pedig mi jobb van annál, ha egy fennálló konfliktust, – amelyet mi magunk képtelenek vagyunk hatékonyan megoldani és megszüntetni – egy semleges, nem ítélkező harmadik fél bevonásával, a saját véleményünk, elvárásaink mentén sikerül lezárni? Méghozzá úgy, hogy a döntést maguk a felek hozzák, abba más nem szól és nem is szólhat bele. Nemcsak a magán, hanem, az üzleti életben is szívesen alkalmazott technika. A családi mediáció a bírósági eljárás megelőző, vagy akár bírósági per szüneteltetésével egybekötött kiegészítő elemeként, mint olyan folyamat, melynek során szerephez juthatnak a szorongások, félelmek, annak érdekében, hogy jobban érthetővé váljék a felek mögöttes érdeke, ellentétes látásmódja. A tönkrement, elrontott házasságok eseteiben, amikor már képtelenek segítség nélkül kommunikálni egymással, amikor már az indulatok és negatív érzelmek elhatalmasodtak.