Mardosó félelmeink okozta testi tünetek
by
Ahogy a stressznél úgy az aggodalomnál is több lépcsőfok van. Az egészséges aggódás megoldásra, cselekvésre ösztönöz, míg az állandó agyalás egy-egy dolgot szinte leblokkolja az embert, túlterheli az agyat. Sajnos be kell látni, a hétköznapi problémák csőstül jönnek, így általában sok dolog miatt aggódhatunk egyszerre, s a nem megfelelő stresszkezelés és az aggodalom egymásra hatása egy idő után testi tüneteket is produkálhat. Egyszóval egészségünk is rámehet, az állandó félszre.
A test és lélek összefüggése
Tagadhatatlan, hogy a fizikai hogylétünk és mentális állapotunk elválaszthatatlan egymástól. Számos kellemetlen tünet, mint a fokozott tenyérizzadás, reszketés vagy mellkasi nyomás a vegetatív idegrendszer túlterhelésből, azaz állandó stresszhelyzet fennállásából adódik, amit aggodalmainkkal táplálunk. A hosszasan jelenlévő problémahalmazt pedig nem mindig tudjuk helyén kezelni, ami betegségsorozat elindítója lehet.
A stressz és az aggodalom nehezen elválasztható egymástól, mert gyakorlatilag egyik a másik nélkül nem létezik, ketten együtt pedig komoly tüneteket produkálnak. A köznyelven is meghonosodott kifejezések is erre utalnak, mint a felmegy tőle a vérnyomásom, vagy gutaütést kapok frázis. Utóbbiak a valóságban is igazak. A túlzott aggodalom, ami stresszt szül, valóban kiválthat:
- magas vérnyomást
- kardiovaszkuláris megbetegedéseket
- koronária betegséget
- szívinfarktust
- neurológia betegségeket (fejfájás, migrén, tenziós fejfájás)
- gyomor- és bélrendszeri betegségeket (Crohn-betegség, irritábilis bélszindróma, reflux)
A rákos betegségek okozói közt a stresszt is számon tartják, viszont az orvostudomány még nem jött rá arra, hogyan aktiválja a rákos sejteket a krónikus aggodalom és stressz.
Mire az úgy nevezett pszichoszomatikus tünetek (lelki eredetű szorongások, amelyek valós testi panaszokat okoznak) megjelennek, az ember ráeszmél, hogy valójában nagyon nehéz periódusát éli, mindezek ellenére gyakran nem jut el odáig, hogy felismerje, a lelki gyötrelmek és a fizikai tünetek közti kapcsolatot. Pedig sok esetben vezethető vissza a tünetegyüttes megjelenése.
Mit tehetünk?
Aki alapvetően aggodalmaskodó típus kemény mentális harcok árán, de csökkenteni tudja szorongató érzéseit, és ezáltal kordában is tartja gondolatait, ahogy azok is, akik csak bizonyos helyzeteket stresszelnek túl. Mindkét esetben az alábbi praktikát javasolják a szakemberek.
Amikor jelentkeznek a szorongató, rossz közérzetet eredményező aggályok, stresszforrások, akkor tedd fel magadnak az alábbi kérdést, és gondol végig a lépéseket?
- Mi okozza a problémát?
- Mi lehet a legrosszabb, ami történhet?
- Készülj fel rá, majd keress megoldásokat.
- Válaszd ki a legjobbat, ha pedig nincs megoldás, engedd el.
Hiszen egy év múlva a jelenlegi helyzet talán nem lesz más, csak egy rossz emlék, de ha túl sokat aggodalmaskodsz, akkor rengeteg negatív energiát szabadítasz a testedre és elmédre, ami viszont lehet, hogy annyira beszűkíti a látóteret, hogy nem veszed észre, a sötétségből kivezető fényt.