Brexit


Csökkenőben a munkaerő felvétel, és már kevésbé kifizetődő Angliában dolgozni

A Brexit óta talán most először érezhető igazán, hogy beigazolódni látszik a külföldi munkavállalóként a szigetországban dolgozók félelme: hanyatlik a font, és a cégek nem tudnak annyi munkakeresőt felszippantani, mint eddig.

A júniussal zárult három hónapban 44 ezerrel nőtt a szigetországban dolgozó magyar, cseh, észt, lengyel, lett, litván, szlovák és szlovén munkavállalók száma az előző év azonos időszakához képest, ami új rekordnak számít Nagy-Britannia történelmében, ugyanis először haladta meg az egymilliót a briteknél munkát vállaló kelet-európaiak száma.

Mindezek ellenére az Adecco felméréséből az derült ki, hogy a munkáltatók 36 százaléka tervez létszámbővítést az elkövetkező három hónapban, ami üdvözítőnek tűnik, ám a Brexit előtt ez a szám 6 százalékkal több volt. A felmérés szerint a magánszektorban még ennél is meredekebben csökkent a létszámbővítési kedv, amelyről most már "egyértelműen kijelenthető, hogy romlik".

A jelentésben szereplő eredmények tehát arra utalnak, hogy beigazolódni látszódnak a munkaerőpiac Brexit miatti zsugorodásáról szóló előrejelzések 2017-re, habár a felmérést készítő cég hangsúlyozta, hogy még nincs ok az aggodalomra.

A Financial Times szerdai cikkére hivatkozva arról számolt be a Portfólió, hogy a Brexit miatt gyengülő font és a várhatóan emelkedő munkanélküliség miatt a következő időszakban erőteljesen csökkenhet a Nagy-Britanniában dolgozó kelet-európaiak száma. Több szakértő is arra számít, hogy a font gyengülése és a várhatóan emelkedő brit munkanélküliség miatt egyre kevesebb kelet-európai megy majd Nagy-Britanniába dolgozni és egyre több ott élő fontolja majd meg, hogy elhagyja az országot.

A gazdasági helyzeten túl a társadalmi megbéklyózás sem fokozza a maradási vagy épp kivándorlási kedvet, ugyanis a Brexit óta a rasszista és erőszakos cselekmények céltáblaivá váltak a külföldi munkavállalók.

A brit statisztikai hivatal legfrissebb adatai szerint hozzávetőlegesen 2,23 millió európai uniós állampolgár dolgozik Nagy-Britanniában, és az Union kívüli külföldi munkavállalók száma pedig 1,21 millió körül mozog.

Az Oxfordi Egyetem migrációkutató intézetének igazgatója szerint még nem lehet tudni, hogy az Egyesült Királyság EU-ból várható kilépése után mennyire lesz vonzó a brit munkaerőpiac a külföldiek számára, mint ahogy azt sem, hogy indul-e "roham" más tagországokból, hogy kihasználják az időt, amíg még érvényben van a munkavállalók áramlásának szabadsága.