Hihetetlen méreteket öltött a rasszizmus a Brexit után
by
A The Independent beszámolója szerint hihetetlen mértékű gyűlölködés vette kezdetét Angliában a Brexit megszavazása óta. A britek egyes csoportjai a legkülönfélébb módokon alázzák meg a külföldieket, hogy jelezzék, nem látják őket szívesen az országban.
A „Takarodjatok haza Lengyelországba” üzenetek csak a kezdet, egyesek elegáns éttermekben nem fogadják el a kiszolgálást a külföldi pincérektől, mások az utcákon szúrópróbaszerűen leállítanak járókelőket, hogy megbizonyosodjanak róla, hogy megfelelően beszélik az angol nyelvet. A Svasztika szimbóluma is több helyen előkerült, szélsőséges esetekben pedig olyan is előfordult, hogy ajtókat dobáltak meg kutyaürülékkel. Ijesztő adat, hogy míg 76%-ban verbális bántalmazásról volt szó, a többi esetben fizikai erőszak vagy fenyegetés is előfordult, és hogy az incidensek 14%-ában gyerekek is érintettek voltak, akár az áldozat, akár a zaklató szerepében. Egy tízéves fiú például némettanárának mondta meg, hogy nem fog egy bevándorlónak engedelmeskedni.
Egyesek az új miniszterelnököt, Theresa May-t okolják az ellenséges légkör kialakulásáért, többek között mert az akkoriban belügyminiszterként tevékenykedő May 2012-ben egy interjúban kijelentette, hogy a céljai közé tartozik az illegális migrációval szembeni ellenséges hozzáállás kialakítása. Ebben az időben plakátokat is készíttetett „Menjetek haza, vagy készüljetek a letartóztatásra” felirattal. Sokan a jelenlegi helyzetet az ellenséges politikája folytatásaként értelmezik, főleg, miután megtagadta, hogy biztosítsa az Európai Unió állampolgárai számára a jogot, hogy továbbra is az Egyesült Királyságban éljenek.
Az adatok szerint a szigetország egész területén jellemzőek a rasszista zaklatások, gyakorlatilag nincs olyan terület, ahol nem tapasztaltak hasonlót, beleértve a maradás mellett voksoló országrészeket is.
Sokan ráadásul úgy tűnik, hogy nem is szorítkoznak a külföldiek zaklatására, más kisebbségi csoportokat, például a homoszexuálisokat is velük együtt támadják, kiutasítják az országból.
Sokak szerint a jelenség mögött az áll, hogy a népszavazás előtt a rasszista nézeteket vallók sokszor elnyomták, lenyelték véleményüket, de a Brexit miatt egyre többen úgy érzik, a többség velük ért egyet, és végre szabadon kifejezhetik ellenséges érzéseiket.