Brexit kérdezz-felelek, avagy mi lesz akkor ha...
by Palotás Laura
A döntés, hogy mikor kezdődjenek az uniós kilépést illető tárgyalások már az új miniszterelnök kezében van, az Egyesült Királyság azonban azok befejeződéséig az unió tagja marad, tehát addig semmiképpen sem kell számítani nagy változásokra.
„A kormány felismeri és elismeri az országban élő nemzetek hozzájárulását a hétköznapi életünkhöz, ezért reméljük, hogy mindent meg fognak azért tenni, hogy megvédjék őket és a jogaikat.”
Ezért összeállítottak egy kisebb kérdezz-feleleket a leggyakoribb kérdéseket megválaszolva.
Több mint öt éve élek itt, mit jelent rám nézve a Brexit?
- Aki már legalább öt éve él az Egyesült Királyságban, dokumentálva, minden joggal rendelkezik ahhoz, hogy maradjon. Nem kell ezügyben semmit sem tennie.
- Aki már hat vagy több éve, folyamodhat állampolgárságért.
De mi történik akkor, ha kevesebb, mint öt éve költöztem?
- Az uniós tagok az EU-s jogok alapján továbbra is ott tartózkodhatnak, hiszen mindenkire érvényes a szabad mozgásra való jog. Ha azonban maradni akarnak, akkor szükség van regisztrációra, de semmi sem változik a korábbi rendszerhez képest
- Az uniós tagországok állampolgárainak olyan rokonai, akik nem tartoznak az EU-hoz továbbra is kötelezettek arra, hogy a tartózkodás idejére engedélyt kérjenek, igazolva, hogy él ott családtagjuk
- Az ír állampolgárokra a legtöbbször más szabályok vonatkoznak: majdnem minden esetben úgy kell őket kezelni, mint akik angolok, tehát ugyanazok a jogok illetik meg, amik bármely más egyébként angol állampolgárt
- A horvátok esetében sem lesz változás, maradnak a 2013-ban aláírt szabályok. Az engedély fajtája – amit igényelniük kell – attól függ, hogy milyen célból érkeztek (munka vagy egyéb)
Nagy változásra tehát nem kell számítani, minden nagyon hasonlóan, ha nem egészen pontosan, ugyanúgy fog történni, ahogy korábban. Egyelőre úgy tűnik, hogy nem kell tartani a hátrányos megkülönböztetéstől, vagy szigorított szabályrendszertől. Egy kérdés azonban még mindig lóg a levegőben.
El akarja-e távolítani a kormány a már ott élő EU-s állampolgárokat?
- Nem változtak meg az EU-s jogszabályok a tartózkodást illetően, így semmi nem utal arra, hogy bárkit is bármilyen okból el kéne távolítani.
- A nemzetiségeket – ahogyan a Brexit előtt is – csak akkor küldhetik el, ha valamilyen fenyegetést jelent, megsérti mások személyes jogait illetve, ha feketén tartózkodik az országban
forrás: gov.uk