Made in Britain
by
A király beszéde
VI. Györgyöt nem a trónra szánták. Azonban miután bátyja, VIII. Edward lemondott a királyi tisztségről, kénytelen volt átvenni a helyét. A filmben György legyőzi lámpalázát és dadogását, hogy az új „csodaeszközön”, a rádión keresztül tudjon szólni alattvalóihoz. Egy nagyon is törékeny és szerethető férfi élete és érzelmei bontakoznak ki előttünk, aki történetesen nem más, mint az angol király. A film négy Oscar-díjat nyert alkotás.
A királynő
Diana hercegné halála mindenkit megrendített. Az angol nép mélyen gyászolta, a királyi család pedig, nos… nem tudta, mit tegyen. A film II. Erzsébet nézőpontjából dolgozza fel menye halálát és belső vívódását: engedjen a nép akaratának, vagy kövesse a protokoll utasításait? A királynőt alakító Helen Mirren Oscar-díjat kapott az alakításáért.
Elizabeth: Az aranykor
Anglia egyik leghíresebb uralkodója I. Erzsébet. Saját korában erőskezű, népszerű királynő volt, aki saját országát választotta férjéül, s neki szentelte egész életét. Stuart Mária kivégzése miatt azonban a legnagyobb rivális, Spanyolország uralkodója, II. Fülöp úgy érzi, legfőbb ideje, hogy – mint hű katolikus – megfélemlítse a protestáns uralkodónőt. Bár a történészek találtak kivetnivalót a film történelmi hűségében, szórakozásként meg lehet tekinteni a filmet.
A Vaslady
Margaret Thatcher nemcsak azért egyedülálló Anglia történelmében, mert ő volt az első női miniszterelnök. Több mint tízéves kormányzói időszaka átölelte a 80-as éveket, részt vett a kétpólusú szovjet–amerikai világ ledöntésében, és jelentős változásokat hozott saját országában (elég, ha a privatizációkra gondolunk). A film közel hozza hozzánk a miniszterelnöknőt, akit nemcsak politikusként, de ambiciózus lányként, nőként és asszonyként is megismerhetünk.
szerző: Tegdes Péter Tamás