Képzőművészet


Festmények hídpilléreken, tűzfalakon

A Színes város fesztivál Budapesten a végéhez közeledik. Szavazni idén is lehet, melyik festmény tetszik legjobban a járókelőknek. A magyar művészek mellett lengyel, orosz, brit művészek szálltak versenybe utcaképeikkel.

A várost színesítő mozgalom hatására mostanra 20.000 m²-nél is több azon felületek száma, amelyek a kezdeményezés nyomán kiszínesedtek. A projekt eredményeképpen létrejövő alkotások művészetet és színt vittek a városlakók életébe. Ez – idővel - Budapest, és más magyar városok turisztikai vonzerejévé válhat, és akár nemzetközi szintű elismerést is kaphat. A kezdeményezők leérték, hogy a lakosság reagált, visszajelzést kaptak a megvalósult munkákról, és javaslatokat, további színesítésre váró közterületekre.

A Budapestet jelképező lány

Andrey Adno, orosz származású művész jelenleg Vilniusban él és app fejlesztő start up cégével foglalkozik. Ahogy elmondta, számára a festés kikapcsolódást, meditációt jelent. Művészeti iskolát végzett és 2004 óta fest falakat szabadidejében. Alkotásai Oroszország és a világ számos egyéb pontján megtalálhatóak, többek között New Yorkban, San Franciscóban, Párizsban, Berlinben, Stockholmban, és Barcelonában.

Az orosz művész rekordidő alatt készítette el a falat. 3 napig dolgozott a 240 m2 nagyságú felületen, amely – ahogy az eddigi falak esetén – először hőszigetelést kapott. A lány Budapestet jelképezi, a fiatal, pulzáló lendületet, a ruháján pedig a Duna tükröződik.

Lengyelek festettek tűzfalra Budapesten
Két ismert lengyel művész festett meg egy 240 m2 nagyságú tűzfalat az Üllői úton, a Semmelweis Orvostudományi Egyetem parkolójában.

Michał „Sepe" Wręga és állandó alkotótársa, Daniel „Chazme” Kalinowski jelenleg Lengyelország legizgalmasabb street art alkotói közé tartoznak. Az a frissesség és minőség, ami Sepe festői képességeinek és Chazme építészeti gyakorlatának kombinációjából fakad, határozottan kiemeli a duót az európai street art színterén belül is.

 SEPE jellegzetes stilizált alakjai ülnek és sétálnak CHAZME szigorú, félig elmerült, lebegő struktúrái körül. Eljátszanak a gondolattal, mi lenne, ha víz fedne mindent, avagy egy óriás medence, akvárium lenne a város. A falfestmény egy hét alatt készült el egy lerobbant állapotú tűzfalra, amely hőszigetelést is kapott a festés előtt, így összesen a munkafolyamat közel egy hónapig tartott.

Brit művész festett pop artot két helyszínen is a városban

A Nagy-Britanniából érkezett alkotó, Luke Embden 2015 őszén már ellátogatott a fesztivál keretein belül Budapestre. A londoni művész akkori ígéretének eleget téve idén ismét visszatért hozzánk, hogy egy hét leforgása alatt fessen meg két különböző helyszínt.

 A BAH-csomópontnál folytatta a tavaly elkezdett pop-art stílusú, ikonikus budapesti képkockákat, újabb élénk színekkel és az ügyesen építkező formákkal gazdagítva a további pilléreket.

A Dob utca 40. szám alatt is készített egy falfestményt. A buli- és turista negyed egy hatalmas piros szívet kapott "Love Thy Neighbour" üzenettel, mely hamar közkedvelt fotózkodási ponttá vált.

Színes női alakok kerültek a falra az utolsó falfestményen

A Rákóczi híd egyik pillérjére került fel a Színes Város Budapest Fesztivál befejező falfestménye, amely Jakócs Dorottya alkotása. A 200 m2 nagyságú festmény több mint 3 hétig készült, a kivitelezésben részt vett a tervező mellett Závodszky Szonja, a falfestmény témája az Olimpia.

 Jakócs stílusára jellemző női alakok jelennek meg a falon és „tesznek-vesznek”, kezük alatt egy egész város épül és szépül. A részletgazdag grafikai világ igazi kihívás a szemnek és kellemes elidőzésre késztet a mű előtt.

Ezzel egy időben elindult a közönségszavazás is az Indexen: http://index.hu/kultur/2016/10/17/szavazzon_a_legjobb_tuzfalmuveszre/,

amelyben szavazni lehet az idei évben készült festmények közül arra a festményre, amely a legjobban tetszik. A szavazás csütörtökig tart, amelynek végeredményét is aznap közlik a szervezők.

 

A fesztivál a BVA Budapesti Városarculati Nonprofit Kft. és a WizzAir, a Színes Város, valamint a Lengyel Intézet szervezésében jött létre.

A fotókat Egry Tamás és Farkas András készítette