Fashion


Hordanád magadon a kedvenc festményedet?

A nyár elején debütált Szilas Rita és Somogyi Réka az első, „öltöztetőbabás” kollekcióval, és a munkát egyszerűen folytatniuk kellett.

Míg a „babák” főleg a fesztiválozókat, bulizókat célozták meg, az új darabok a hétköznapi és ünnepi ruhatárunk kiemelt öltözékei lehetnek. Mindegyik ruha két variációban készült el: strandruhának és elegáns változatban.

De nemcsak a ruháknak, magának az alkotóknak is érdekes a története. Réka épp 20 éve kezdett festeni egy vonatúton, voltaképp csak azért, hogy önmagának elmesélje, milyen szürreális és illékony az élete. Akkor még csak rajzolgatott a kezére és a combjára, később azonban a megélt új képek már selyemre kerültek. Réka tehát az élete eseményeit festi folyamatosan, de a vonatút szimbolikus: azóta is úton van.

 „Ha éppen sikerül egy kép, túl sokáig nem tudok örülni neki, mennem kell tovább.  A pontból A pontba. Minden festményemmel annak a teljes ismeretlennek feszülök neki, aki vagyok, akiből az élet mint délibáb, mint álom bukkan fel. Csak magamról tudok hitelesen szólni, de hiszem, hogy van bennünk egy közös emberi, így a rögzített történeteim mások is átélhetik.”

- mondja Somogyi Réka

Réka és Rita kezdetekkor „csak” a közös motívumaikra csodálkoztak rá, de aztán rájöttek, még több a hasonlóság kettőjük között, mint ami az első pillanatban nyilvánvaló.

 „Mivel korábban is grafikus, nyomott ruhákat csináltam, és szerintem a tervezés úgy száz százalékos, ha a textilt is én álmodom meg, a Rékával való együttműködésben igazi perspektívát látok az ő képei végtelen variációs lehetőséget rejtenek magukban. Különös formái, színes, részlet gazdag elragadó világa kitágította a lehetőségeket.  Elsőre akár gyerekrajznak is tűnhetnek az alkotásai, de ha jobban megfigyeled őket, komoly dolgokat mondanak el az életünkről.”

– mondja Szilas Rita

Réka régi vágya volt, hogy a képeiből ruha legyen, hogy azok a momentumok, amikre érdemes emlékezni, el ne veszhessenek.

„Azt hiszem, kevés emberhez „illek”, ezért is volt nagy öröm Szilas Ritával – aki szerintem is az egyik legszárnyalóbb képzeletű, legmerészebb hazai tervező – való találkozásom. Ő fantáziát látott az alkotásaimban, és kezdetnek ötöt választott ki, hogy elkészíthesse az első kapszulakollekciót.”

 Exkluzív darabok ezek: méretenként pár darab született belőlük. Rita merész alkotó, nem csoda, hogy bátran nyúlt az erőteljes képekhez is: mintákat, motívumokat emelt ki, helyezett új megvilágításba is akár, hogy kidomborítsa erejüket.

 „Anélkül, hogy misztifikálnám a dolgot, biztos vagyok abban, hogy a ruhaminta hat a viselőjére – állítja Réka -  még akkor is, ha maga a ruha tulajdonosa is csak egy ’álomén’ az álomban.”

Egy történet – az ötből

A puzzle-szoknya igazi párkapcsolatos darab. Az eredeti festmény a kilátástalan fázisban készült, amikor úgy tűnt, ha se fiú se lány nem mozdul ki saját kényelmes helyzetéből, bizony sosem találják meg egymást. Vagy leszállnak a matracról vagy nincs találkozás. A kép szerint szerencséjük volt, mert a két víz közötti utacska a cédrushoz vezetett, és erre mindketten kíváncsiak voltak.

„Azt hiszem, Hamvas Bélánál olvastam mikor a képet készítettem, hogy a cédrust néha meg kell látogatnunk, és megöntöznünk, különben elszárad – meséli Réka -  ami a dolog szépsége, hogy éppen Csontváry-kiállítás volt fent a várban, így még lehetőségünk is volt meglátogatni egy lenyomatot róla. De ugye a festmény csak egy utalás, a valódi cédrushoz mindenki maga jut el...”