Az első és egyetlen- Udvaros Dorottya önálló estje Londonban
by
Nagy adag kíváncsisággal és kérdésekkel felvértezve vártam, hogy Dorottya hangját meghalljam a vonal másik végén. A művésznő készségesen és részletesen beszélt arról, milyen lesz a londoni Szent István Házban megrendezésre kerülő, És mégis szép című önálló estje.
Kérem, meséljen az előadásról, milyen tematika köré szerveződik?
Ez lesz az első és egyetlen önálló estem, amelyre sokat készülődtem. Rengetegszer kerestek meg azzal a kéréssel, hogy adjak önálló estet, de eddig valahogy mindig eltáncoltam a feladat elől. Nem igazán vonzott, hogy egyedül álljak a színpadon. A színházat, mint csapatjátékot élvezem, egy megírt színdarab, a kollegákkal való közös játék vonz a legjobban!
Aztán eljutottam a pályámon arra a pontra, amikor már nem térhettem ki a felkérések elől, így született meg az önálló estem. A londoni fellépés során az ének és a szöveg találkozik a színpadon. Mivel az est rólam is szól, ezért összeválogattuk azokat a dalokat, amelyeket szeretek, amelyek közel állnak hozzám. Az elhangzó dalok mellett szerettük volna, hogy kortársaim, íróbarátaim prózában is „megszólaljanak” két zeneszám. Az ő tömör, prózában, versben, haikuban megfogalmazott gondolataikat viszem majd színpadra. Mindegyik egy egyszerű kérdés válaszaként született meg, amely egyben az est vezérfonala: mi az, amit egy férfi soha nem mondana el egy nőnek? Ha úgy tetszik, erre a gondolatra épül az est, illetve az én érzéseimre, gondolataimra és a dalokra.
Mekkora teret kap a fellépésen belül az ének?
Mivel az est során kortárs írók szövegei és a saját gondolataim is elhangzanak a dalok között, így azt mondanám, hogy az arány fele-fele lesz.
Mi adja a fellépés különlegességét, esszenciáját?
Elsősorban az, hogy valószínűleg ez lesz az egyetlen ilyen önálló estem Londonban. Ami az előadást illeti, nem egyedül leszek a színpadon! Egy nagyszerű zenész, Furák Péter kísér majd zongorán. Ezen kívül különlegesség az is, hogy sokkal közelebb kerülhetek a nézőkhöz. Az önálló est meghittebb, olyan, mint egy nagy baráti társaság találkája, és a cél mindig az, hogy a közönség úgy érezze, megismert. Az est végére bizonyos értelemben valóban ismerősökké is válunk.
Fellepett már külföldön magyar közönség előtt?
Igen, és ez is nagyon izgalmas kirándulásnak ígérkezik. Teljesen más színezete van egy külföldi fellépésnek, mint az otthoniaknak. Sok külföldön élő barátommal beszélgetve azt szűrtem le, hogy a kint élőknek nagyon hiányzik az anyanyelvi közeg. Épp ezért nagyon örültem a felkérésnek.
Járt már Londonban? Esetleg van kedvenc helye?
Jártam, és játszottam is. A Katona József Színház társulatával a The Old Vic színházban léptünk fel, de talán ez volt az egyetlen alkalom, amikor Londonban voltam. Bár hosszabb időt, tíz napot voltunk kint az előadássorozat miatt, mégsem fedeztem fel igazán a várost, viszont több színházba is elmentem.
Most igyekszik majd feltérképezni Londont?
Már néhány nappal az előadás előtt kiutazom, így lesz időm rá. De most is inkább azt a lehetőséget igyekszem majd megragadni, hogy színházba mehetek.
Melyik darabokat fogja megnézni?
Az egyik az Amadeus, a National Theatre-ben játsszák, a másik a Wicked című musical. Ez ugyan már régóta megy Londonban, de még mindig nagy sikere van.
Ha már a színháznál tartunk, létezik markáns különbség az angol és a magyar színházi kultúra között?
A jó színház mindenhol jó színház, mindegy, hogy hol van.
Ugyan még csak három hét telt el, de milyen évnek ígérkezik 2017?
Sok fellépés és előadás lesz. A múlt év végén a Nemzeti Színházban volt egy bemutatóm, a Miniszter felesége című darab, amely kicsit álomszerű, furcsa vígjáték. Ezt idén a Bánk bán bemutatója követi, Katona József drámájában Gertrudis királynő szerepét játszom.
Nyáron a Majdnem Valaki című lemezemmel turnézom, nyár végén pedig az Orlai Produkciós Irodával készített darabot fogjuk bemutatni a Belvárosi Színházban. Mindezt egy tv-sorozat bemutatója követi, amit az RTL Klub fog sugározni. A forgatás már tavaly lezajlott, de csak idén kerül képernyőre a Mi kis falunk címmel.
Végszó gyanánt, üzen valamit az angliai magyar közönségnek?
Igen! Azt, hogy várjanak engem!
A művésznő önálló estjét 2017. január 27-én 19 órai kezdettel nézheted meg a londoni Szent István Házban. Ha egy falat igazi magyar kultúrára vágysz, ne habozz jegyet venni!