Fesztiválszezon a valóságban – Interjú Győrfi Pállal, a bulizók őrangyalával
by
Az Országos Mentőszolgálat szóvivőjével, és egyben mentős tisztjével beszélgettük a javában zajló fesztiválszezon apropóján mindenről, ami csak azzal kapcsolatos, például arról is, hogy nem a drog vagy az alkohol okozza a fő problémát a tömegrendezvényeken, hanem egy teljesen hétköznapi dolog.
Mióta a fesztiválszezon nyári programmá avanzsált a köztudatba is egyre jobban beépült, noha még mindig drogtól vigyorgó, alkoholmámorba révedő, túlpörgött, tivornyázó fiatalokra asszociálnak legtöbben a fesztivál szó hallatán. Győrfi Pállal beszélgettünk, aki az OMSZ színeiben rutinos fesztiválozóként, rácáfolt a közhiedelmekre.
Miben változott meg a fesztiválkultúra a tíz évvel ezelőttihez képest?
- Az elmúlt két-három évre visszatekintve feltűnő, hogy a fiatalok egyre később indulnak bulizni, és egyre tovább is maradnak, és mostanában sajnos sokkal többen részegednek le szinte eszméletvesztésig. És akkor még nem beszéltem a dizájner drogokról, amik lassan kiváltják a szeszt, mert olcsóbbak és könnyebben beszerezhetők.
Mára a „party-kultúra” igencsak megváltozott, viszont a fesztiválokon, mintha nem romlott volna a helyzet. Ennek az egyik oka, hogy a legtöbben egész évben arra várnak, hogy eljussanak az adott fesztiválra. Számukra az az év fénypontja, épp ezért eszük ágában sincs elrontani az élményt a drogokkal. A másik ok a komoly biztonsági ellenőrzés, ahol fennakadnak a tiltott szerek.
A közhiedelemmel ellentétben fesztiválozni sokkal veszélytelenebb, pontosan az előbb említett dolgok miatt, mert az esélye a szerhasználatnak minimalizálva van. Inkább a fesztivál, mint az utca.
Az új „fesztiválgeneráció” nagyobb kihívást jelent, mint a korábbiak?
- A nők szerepe sokat változott az évek során, régen cikinek számított nyilvánosan lerészegedni, de mostanra általánossá vált, sőt ez bizonyos közegben sikknek is számíthat, és jófejségnek, de ezt leszámítva szinte minden a régi, persze régen a világ szelídebb volt, és nem voltak dizájner drogok, de minden generációnak megvan a maga fesztivál- és bulikultúrája.
Mit értünk pontosan a dizájner drog alatt, és miért veszélyesebbek ezek a „hagyományos” szereknél?
- Már maga a neve is arra utal, ami miatt közvetlen életveszélyt okozhat. Ahogy a designer is mindig igazít és javít a ruhán, úgy a vegyész is mindig változtat valamit a molekulán, csakhogy míg egy elrontott szett nem jár életveszéllyel utóbbi komoly károsodást okozhat, mert ezek a fajta drogok olyan kémiai vegyületeket tartalmaznak, aminek még a készítő sem ismeri a szervezetre gyakorolt hatását. Egyszerűen a fogyasztón tesztelik azokat.
A dizájner drog pedig, ha azonnal nem is okoz szívleállást egy-két hónap elteltével is jelentkezhetnek a maradandó károsodások, például vese- vagy májbántalmak.
Három-négy naponta érkeznek ilyen szerek Magyarországra, és az állandó kísérletezés oka, hogy a rendőrségi tiltólista előtt járjon a drogkészítő, hogy ha lekapcsolják, ne kerüljön rács mögé, hiszen ha az általa használt kémiai vegyület még nincs rajta a tiltólistán (mert annyira új), akkor nem minősül drognak.
A fesztiválokra viszont nem annyira jellemző a dizájnerdrog-használat, mert komoly kontroll van, így azok nem juthatnak be.
Akkor a mértéktelen alkoholfogyasztás okoz gondot?
- Nem, alapvetően a fesztivállal együtt járó felfokozott, kontroll-vesztett állapot, mert ilyenkor az ember sokkal könnyebben hoz felelőtlen döntést, például a védekezés nélküli szex és annak következménye a nem kívánt terhesség is ilyen, de egy olyan hétköznapi dolog is megkeserítheti rövidtávon az életet, mint egy elveszett telefon, és annak személyes tartalmának megosztása a közösségi oldalakon.
Összegezve az akut egészségkárosodás (a dizájner drogok okozta) mellett van jó néhány tényező, ami problémát jelenthet, ha a fesztiválozók nem figyelnek egy kicsit jobban.
Mik a fő rosszulléti indikátorok a fesztiválokon, ha nem drog és az alkohol?
- Egy nap leforgása alatt annyi mindennel találkozunk a darázscsípéstől, a szívrohamgyanún át a terhességi görcsig, hogy nehéz lenne egy konkrétumot kiválasztani. Széles a repertoár, és mindenből kapunk ízelítőt, szinte olyan, mint egy sürgősségi ambulancia, de a napszúrás és a kimerülés okozta rosszullét szerepel listavezetőként, ami nem meglepő, mert a két-három napja bulizók, ha nem gondoskodnak az alapvető szükségletekről, kimerítik a szervezetüket.
Mit tanácsolna a fesztiválozóknak, mi az, amit mindenképp vigyenek magukkal?
- Van egy olyan tévhit, hogy aki fiatal, annak semmi baja nem lehet, ehhez képest sok huszonéves szed rendszeresen gyógyszert. Számukra fontos üzenet, hogy a gyógyszereiket vigyék magukkal és kerüljék el azokat a dolgokat, amikről tudják, hogy veszélyes rájuk nézve.
Egyébként az se legyen visszatartó erő, hogy nem tudják hol eltárolni a gyógyszereket, mert azokon a fesztiválokon, hol jelen vagyunk, mindig van nálunk hűtő, és patika is, így a hozott gyógyszereket készséggel eltároljuk és megőrizzük.
Szintén fontos még az UV-védelem, mert nem egyszer fordul elő, hogy másodfokú égési sérülésekkel jött hozzánk valaki, napégés miatt. Fontos az időjárásnak megfelelő öltözet, és sapka, hogy a forró nyári napon is védve legyen a fej!
A másik sarkalatos dolog a cipő, mert egy bokaficam is derékba töri a fesztiválszezont, úgyhogy a strandpapucs maradjon strandfelreszelés…
Mikre kell figyelni egy fesztiválon, ha el akarjuk kerülni, az OMSZ munkatársaival való találkozást? J
- Figyelni kell a rendszeres folyadékpótlásra, ami lehetőleg ne alkohol legyen vagy cukros üdítő, hanem víz, hogy a szükséges ásványi anyagokat, amiket a szervezet kiizzad az pótolva legyen. Illetve nagyon fontos, hogy a buli hevében sem szabad kihagyni a háromszori étkezése, amiből legalább egy főtétel legyen.
Egyetlen dologra viszont muszáj még rákérdeznem… Mi is az a „Szigetbetegség”?
- Tudományos magyarázat nincs rá, noha létezik egy legenda arról, hogy a fesztiválozók a hazatérésük után néhány napig rosszullétre, felső légúti tünetekre panaszkodnak.
A Szigetbetegséget magyarázó elmélet szerint a felvert és hosszabb ideig belélegzett por az oka a fesztivál utáni rosszullétnek, illetve nem szabad elfelejteni azt is, hogy ahol sok ember zsúfolódik egy helyen, ott bizony megnövekszik a banális fertőzések száma is. A bulizás során a levegőbe kerülő különféle testnedvek kórokozók formájába belekerülnek a levegőbe, ahonnan már nem nehéz bekerülniük a szervezetbe.
Mielőtt fesztiválozni indulsz, fogadd meg az ország legtapasztaltabb mentős tisztjének tanácsait, és figyelj arra, mit viszel magaddal, ha pedig sátorral vágsz neki a bulizós hétnek, nekünk is van egy kis útravalónk számodra.