Átmenetileg Angliában
by
Egy magyar lány és egy spanyol fiú találkoznak Prágában. Szerelmesek lesznek, majd közös életet kezdenek… Londonban. Egy időre.
Az Erasmus világában ma már mindennapos Anna és Juan története: összetalálkoztak és együtt éltek Prágában, majd két év távkapcsolat után összeköltöznek egy London melletti kisvárosban. Azért ott, mert a spanyol fiú ott végzi a mesterszakot, szerelme pedig úgy döntött: ha talál a szakmájában munkát, akkor követi őt. Fél éven át hetente több skype-interjút bonyolított, többször utazott személyes találkozókra Londonba, míg megtalálta a megfelelő pozíciót. 2014 szeptemberétől pedig belevetette magát a nagybetűs brit életbe.
– Hogyan, milyen érzésekkel érkeztél meg?
– Sok mindent már előre elintéztem Magyarországról, például a lakásbérletet. Két lány lakásában béreltünk egy szobát, a fürdőt, a nappalit és a konyhát közösen használtuk. Nagyon kedvesek, segítőkészek voltak, kifejezetten jól éreztük náluk magunk, jó volt, hogy nem egyedül voltunk ketten egy teljesen ismeretlen környezetben.
– Értek meglepetések?
– Persze! Például az, hogy a buszok nem csak a buszmegállókban állnak meg, hanem különféle egyezményes helyeken – egy lámpaoszlopnál, két fa között… Ráadásul nem feltétlen járnak pontosan sem. Nem laktunk messze a munkahelyemtől, az első időben többször elsétáltam oda. Egészen addig, míg egyszer úgy igazán el nem kapott a londoni eső… a cipőm másnapra se száradt meg!
– Milyen volt az első munkanap?
– Nagyon kellemes meglepetésként ért, hogy kifejezetten jól kijöttem azzal a bácsival, akinek a helyére felvettek, és aki betanított engem. A mai napig ő és a felesége a legjobb itteni barátaink, annak ellenére, hogy a szüleinkkel egyidősek. Velük járunk biciklizni, hétvégente közös programokat szervezünk, tavasszal Budapestre jönnek, és bemutatom őket a szüleimnek.
– És a többiek?
– Itt nem olyan a munkahelyi légkör, mint amilyen Magyarországon volt. Nem ebédelünk együtt, nagyon ritkán van egy-egy közös reggeli. A mi részlegünkön nincs konyha, nincsenek közösségi terek. Mindenki magányosan eszeget az asztalánál. Ráadásul az én szakterületemen viszonylag idősebbek, 40-50 évesek dolgoznak, több korombeli és több kapcsolódási lehetőség lenne, ha népszerűbb, fiataloknak jobban tetsző részlegen dolgoznék, például a marketingen. A párom jobban áll e téren, ő most egy helyi cégnél dolgozik, ahol sok a fiatal, és talált is közülük magának társaságot.
– Hogyan teremtesz otthont a lakásodból?
- Mindig is nagyon szerettem lakást berendezni, díszítgetni, széppé varázsolni az életterem. Elhoztam otthonról szimbolikus dolgokat: a kedvenc takarómat, az anyukámtól kapott kisebb tárgyaimat. Rendszeresen járunk lakberendezési boltokba, illetve a helyi charity shopokban vadászok egy-egy szép kiegészítőre. Most már az egész lakásba keresek, mert egy év után elköltöztünk egy önálló lakásba.
– Mi történt a régi főbérlőkkel? Összevesztetek?
– Nem igazán, csak szűknek bizonyult a közös tér. Elvileg a lakás felét mi használtuk, gyakorlatilag volt egy szobánk, amit a sajátunknak éreztünk. Amikor hazajöttek a lányok, és például főztem, és történetesen ugyanazt a lábast használtam, amit ő szeretett volna, akkor kellemetlenül éreztem magam. A nappalit szinte egyáltalán nem használtuk, amikor otthon voltunk, az ágyunkban ücsörögtünk. Nem volt elég terünk, ezért döntöttünk úgy, hogy inkább többet fizetünk, de önállósodunk.
– Jobb érzés egyedül?
- Mindenképpen. Berendezetten béreljük a lakást, de apróbb tárgyakkal a saját képünkre formáljuk. A környéket is jobb szeretem, mint a régit: az egy hatvanas években épült modern város volt, míg a mostani egy helyes régi kisváros. Imádom, hogy ha kedvem van, akkor pár perc alatt egy kis kávézóban ülök.
– Milyen programjaitok vannak?
– Hetente háromszor edzeni járunk, én spanyolul tanulok, gondolkodtam, hogy becsatlakozom egy helyi futókörbe. Ezen kívül sokat utazunk, mindkettőnk otthonába, közösen külföldre, illetve itt az országon belül is várost nézni, fesztiválokra.
– Honnan tájékozódsz?
– Interneten olvasok híreket, elsősorban magyarokat. Szeretek képben lenni azzal, mi történik itthon, rosszul érezném magam, ha hazajőve nem érteném, miről beszélnek a barátaim. Az itteni közbeszéd annyira nem érdekel, mindenki csak a kilépésről beszél. Ez is más, mint Magyarországon: itt sokkal szókimondóbban politizálnak a munkahelyeken, ami nekem furcsa.
– Összességében véve másfél év alatt sikerült otthon érezned magad?
– Nem igazán, és valószínűleg nem is fogom. Ez egy átmenet az életünkben, nem itt tervezzük a közös életünket. Két évet még mindenképp maradunk, mert a munkahelyemen jelentkeztem egy fejlesztési programra, aminek épp az a lényege, hogy a más országban lévő leányvállalataikat, kollégákat megismerjük. Ugyanis ha Londonhoz nem is, de a céghez, ahol dolgozom, hűséges maradok.