A stressz hatása szervezetünkre
by Lőrincz Nikolett
Mind tudjuk, hogy a hátfájás a kényelmetlen ágy miatt van, a fejfájást az időjárás-változás okozza, a gyomrunk és az emésztésünk rossz működését pedig valamilyen étel váltja ki. Legalább is ezekkel próbáljuk magunkat nyugtatni, amikor először jelentkeznek a tünetek. Van azonban egy pont, ahol már nem magyarázhatjuk meg mindezt ilyen egyszerű megoldásokkal.
Mi a stressz?
A stressz lehetősége minden pillanatban jelen van, az ugyanis az egyes eseményekre adott válaszaink nyomán alakul ki. Ha egy helyzetet bonyolultnak ítélünk és tartunk tőle, akkor azon stresszelni kezdünk. Ilyenkor a szervezetünk úgy reagál, mintha veszélyt érezne, megfeszülnek az izmaink, gyorsabbá válik a légzésünk és a pulzusunk, amivel egészen addig nincs is baj, amíg időről időre újra megtaláljuk az egyensúlyt, és nem maradunk állandó feszültség alatt. Ennek a mértéke személyenként változó. Vannak, akik több mindennel meg tudnak birkózni, és vannak, akik természetüknél fogva feszültebbek. Tény viszont, hogy tartozzunk bármelyik kategóriába, szervezetünk tűrőképessége nem végtelen. Mindannyiunk életében eljön az a pillanat, amikor a testünk jelzi számunkra, itt a vége.
A stressz kutyaszorítóba kergeti az embert, lelki gondjaink ugyanis a testünkre is kihatnak, az állítás pedig fordítva is éppúgy igaz: e kettő egymást űzi, folytonos problémákat okozva, s végül az állandó stressz betegségek kialakulásához vezethet.
1. Szívproblémák
Stresszes életvitelünk elsősorban fej- és vállfájdalomban mutatkozik meg, hiszen szó szerinti értelemben is feszültek vagyunk. A másik leggyakoribb tünet a magas vérnyomás, szapora pulzus, amelyek kezelés hiányában akár stroke-ot és szívinfarktust is okozhatnak. A mellkasi szorító érzés, illetve a zsibbadás komolyabb végkifejlet nélkül is megtapasztalható, ám minden egyes ismétlődés után egyre nagyobb az esélye a szívroham bekövetkezésének.
2. Pszichológiai problémák
A folytonos stressz olyan mértékben képes eluralkodni mind a testünk, mind a lelkünk felett, hogy sokszor önértékelési problémákhoz vezet. Úgy érezzük, képtelenek vagyunk megbirkózni a feladatainkkal, kudarcot vallunk a hétköznapokban, a szorongás pedig egészen a pánikbetegségig fokozódhat.
3. Immungyengeség
Szervezetünknek van egy úgynevezett riasztórendszere, mely, ha fenyegetést érzékel, reagál a veszélyre. Ilyenkor a mellékvese adrenalint és kortizolt szabadít fel. Az adrenalin a pulzusszámot és a vérnyomást, a kortizol pedig a vércukrot növeli. Utóbbi az emésztési problémákért felelős, továbbá az immunrendszert is gyengíti, emiatt könnyebben kapunk el vírusokat, fertőzéseket, hamarabb alakul ki allergia, asztmás megbetegedés és bőrbetegség.
4. Gyomorproblémák
Az idegesség nagyon könnyen átterjedhet a gyomorra is, melynek eredményeként a gyomrunk összehúzódik, esetleg étvágytalanok leszünk. A gyomorfájdalom mellett más komplikációkra is számíthatunk, mint például a fekély és a reflux. Az orvostudomány mindkét betegség esetében a stresszt jelöli meg a lehetséges kiváltó okok egyikeként. A gyomrunk azonban nem az egyetlen, amelyet megtámadhatnak a mindennapok gondjai. Emésztésünk felborulása székrekedés vagy hasmenés formájában, egy újabb probléma, melynek a stressz állhat a hátterében.
5. Krónikus alvászavar és fáradtság
Esténként, mikor fáradtan az ágyba zuhanunk, alig várjuk, hogy végre aludhassunk, gondolataink viszont még a takarónk alatt is képesek az őrületbe kergetni és éjszakákon át kínozni. Az alvászavar miatt napközben is fáradékonyak, erőtlenek leszünk, koncentrációnk sem lesz az igazi.
E betegségek közül joggal hihetjük bármelyiket náthának, tavaszi fáradtságnak, influenzának, de ha a tünetek hetek múlva sem javulnak, múlnak el, érdemes mérlegelnünk a lehetőséget, hogy talán mostanában túl sokat aggódtunk, idegeskedtünk. Sok tünet aprónak látszódik, de hosszú távon mindegyiknek lehetnek komolyabb szövődményei, ezért fontos, hogy orvos segítségét kérjük, azt viszont mindenképp szem előtt kell tartani, hogy nem minden esetben a gyógyszer a megoldás, sokszor elég, ha visszaveszünk egy kicsit, nem hajszoljuk túl magunkat.
Szöveg: www.egeszsegkalauz.hu/stressz/stressz-okozta-betegsegeink-sora
Kép: pixabay.com