Mit, miből, mennyit- Vitaminpótló kisokos télre
by
A téli vitaminok közül a C-,-D, és B-komplex vitaminokat kell előtérbe helyezni a multivitaminok és antioxidánsokkal szemben. A legtöbb vitamint ugyanis felesleges szedni, sőt egyesek több kárt okoznak a szervezetben, mint hasznot.
Mit ne?
A multivitaminokat például teljességgel mellőzni kell. Egy 2011-es kutatás arra mutatott rá, hogy azok, akik rendszeresen szedték a vitamint korábban haltak meg, mint azok, akik nem. Szintén érdekes eredménnyel zárult az antioxidánsok mesterséges pótlásáról készült tanulmány,mely szerint ellentétes hatást fejtenek ki, ha nem természetes úton kerülnek a szervezetbe.
Ami a C-vitamint illeti a határmezsgyén táncol. A citrusfélékben található nélkülözhetetlen vitamint, szervezetünk nem tudja előállítani, ezért nap mint nap gondoskodni kell pótlásáról, csak nem mindegy milyen formában.
A szakembereket, akárcsak a laikusokat megosztja a szintetikus vitaminpótlás kérdése, mert míg egyes tanulmányok arról számolnak be, hogy az étrend-kiegészítők és egyéb vitaminkészítmények azonos hatásúak, akárcsak a természetes forrásból származó vitaminok addig a másik oldalról rácáfolnak a tényre. A táplálék kiegészítők hatékonyságát elmarasztaló kutatás szerint a zöldségekből, gyümölcsökből származó tápanyagok megnövelik a vitamin hasznosulását. Igaz ez a C-vitamin esetében is, amely esetében a természetes forrásban található egyéb vegyületek, harmincöt százalékkal fokozzák annak hatékonyságát.
Szintetikus vagy természetes?
A fenti tanulmányokból és a helyzet jelenlegi állásából kiindulva döntő bizonyíték azóta sem született, mert egyik tábor sem tudja meggyőzni a másikat saját igazáról, és szinte hónapról hónapra készül több tucat kutatás, amely hol a szintetikus, hol a természetes eredetű vitaminpótlást magasztalja.
Egy viszont biztos. A téli időszakban a B-,C-,D-vitamin pótlására fokozottan oda kell figyelni, ugyanis a könnyed, vitamindús étrendet lassan felváltja a zsíros, fehérjében gazdag ételek sokasága így vitaminpótlásunk nagyban redukálódik. A helyzeten az időjárás sem segít, mert a borús, napfényszegény téli órákban alig jutunk D-vitaminhoz.
Lehetőség szerint igyekezzünk gyümölcsökből, zöldségekből pótolni a szükséges vitaminmennyiséget, ami a C-vitamin esetében napi 200 milligramm a felnőtteknél (betegség során 500 milligramm is lehet), a D-vitamin 1500-2000 NE. Ha szükséges próbáljuk ki az étrend-kiegészítőket, de ezek közül válasszuk azokat, amelyek nem tartalmaznak adalékanyagokat, csak természetes növényi kivonatot.
Gyors vagy fokozatos felszívódású?
Az étrend-kiegészítők esetén érdemes a fokozatos felszívódásúak mellett letenni a voksunkat, mert ez esetben a vitamin csak akkor szabadul fel, ha a szervezetnek szüksége van rá, így nem kell attól tartani, hogy a „felesleg” kiürül a szervezetből.
Ha a természetes módszer mellett döntünk, azaz az étrendből fedezzük a napi vitaminigényünket, akkor érdemes három-négy óránként elmajszolni egy-egy narancsot a rendszeres C-vitamin jelenlét miatt (néhány óra alatt kiürül), és sok hal illetve húsételt beépíteni a mindennapokba, a D- és B-vitamin szint optimalizálása érdekében.