Vízi balesetek megelőzése, azaz pancsolj tudatosan!
by Lőrincz Nikolett
Bár előttünk már sokszor, sokan elmondták, úgy tűnik, nem lehet elégszer ismételni mennyire veszélyes például viharban a Balatonban tartózkodni. Sajnos évről évre új és új tragédiák történnek, amelyek megfelelő tájékozódással és egy kis ép ésszel megelőzhetőek lennének.
Mindennapos kockázatok
A veszélyek a vízpart típusától is függenek, azonban van jó néhány dolog, amelyre mindig mindenhol figyelnünk kell.
Használj naptejet és viselj sapkát! Az egyik legfontosabb teendő a napsugarak elleni védekezés, tudvalevő ugyanis, hogy víz mellett gyorsabban le lehet égni, és a napszúrás veszélye sokkal magasabb. Sapka helyett a fej vizesen tartása is szóba jöhet, de a fejfedő a legtutibb megoldás.
Ne menj gyorsan a vízbe! Egy kiadós napozás vagy parton való szundikálás után ne merülj el hirtelen a vízben, különben szívrohamot is kaphatsz. Ha olyan partszakaszon vagy, ahol fokozatosan mélyül a víz, akkor nyugodtan elkezdhetsz befelé sétálni, mert így fokozatosan hűti le a víz a felhevült testet. Ha mélyvízről van szó, akkor a kezeddel lögybölj magadra belőle, és csak azután ugrálj, merülj, miután a tested már lehűlt.
Bújj a papucsodba! Most nem arról van szó, hogy a vízben kell viselni a lábbelit, – erre majd a tengernél kitérünk – hanem a pokrócunk és a víz közötti távolság idején. Ennek nagyon egyszerű okai vannak: éles kövek, darázs stb. Ha ezekbe belelépsz, az egész nyaralás tönkre mehet, főleg ha allergiás is vagy.
Ittas állapotban víz közelébe se menj! Nem érzed a határaidat, nem tudod helyesen felmérni a távolságokat, részegen nagyon könnyen vízbe fulladhatsz.
Ne ess pánikba! Bármilyen bajba is kerülsz, ha pánikba esel, sokkal nagyobb eséllyel ér véget tragédiával az eset. Ilyenkor meg kell állni, venni egy mély levegőt, tiszta fejjel gondolkozni, és utána úszni.
Mire kell figyelni édesvízi fürdőzésnél?
A tavak és folyók azért veszélyesek, mert vizük általában átláthatatlan. Nem tudjuk, hogy a következő lépésünkkor milyen mélységű lesz a víz, milyen erős a sodrás, stb.
Mérd fel a fürdőhely adottságait! Ha esztelenül elkezdesz ugrálni, lehet, hogy alacsony vízbe ugrasz, és kitöröd a bokád, vagy ne adj isten fejes esetén agyrázkódást kapsz. Nagyobb kövek, mély gödrök, szemétdarabok is lehetségesek, ezért először menj be a vízbe, nézd meg, hogy megfelelő-e a víz arra a célra, amire te használni szeretnéd.
Figyelj az időjárás-változásra! A viharjelzésekről később ejtünk szót, így most maradjunk a tényeknél. Ha esik az eső, nagyon fúj a szél, dörög, villámlik, ne maradj a vízben! Kevesen tudják, de amikor erős szél és eső párosul, akkor a vízfelszín fölött sűrű vízpára keletkezik, ami mellkasig érő víz esetén is fulladást okozhat.
Ne ússz árral szemben! A folyó sodrását szemmel is lehet látni, de az erősségét felmérni szinte lehetetlen, ezért ha nem vagy benne biztos, inkább ne bátorkodj. Ha viszont megtörtént a baj, akkor ne ússz a sodrással ellentétes irányba, mert csak kifáradsz.
Tájékozódj arról, hogy van-e vízesés! Magyarországon ez nem jellemző, de külföldön sosem tudni, és jobb félni, mint megijedni.
Mire figyeljünk a tengerparton?
A tenger hatalmas felületű víz, ezért sokkal több veszélyt is hordoz magában. Élővilága és a mozgása is könnyen bajba sodorhat.
Legyen rajtad tengeri cipő! A tenger tele van kagylóval, tengeri sünökkel, amelyek vágnak és szúrnak, ha rájuk lépsz.
Figyelj az árapály jelenségre! Biztonságosabb dagály idején fürdőzni, mert az apály befelé, a nyílt víz felé húz.
Óvatosan a hullámokkal! A hullámok lehetnek a parttal párhuzamosak, merőlegesek és ferdék is. Kis hullámzás esetén még nincs gond, de a part felé tartó hullámok, és az azokkal ellentétes, vízfelszín alatti áramlás könnyen beszippanthat. Ha úgy érzed, hogy nem tudsz kimenni a tengerből, akkor ússz a parttal majdnem párhuzamosan, és szép fokozatosan haladj kifelé.
Ne menj közel a sziklákhoz! A nagyobb hullámok pillanatok alatt nekilöknek azoknak.
Mindig járj utána, milyen állatokra számíthatsz! Nem ciki, ha nem ismered olyan jól az országot, ahová éppen utazol, az viszont igen, ha utána sem nézel. Lehet, hogy egy állat, amivel összetalálkozol, nem is veszélyes, de a méretétől megijedsz, és bepánikolsz, erről pedig már beszéltünk, hogy miért nem jó.
A viharjelzés
A Balatonon is működnek viharjelző berendezések, amiket nem dísznek telepítettek oda, hanem, hogy biztosítsák a fürdőzők biztonságát. Sokan viszont nem is tudják, hogy melyik jelzés, mit jelent.
Alapfok: A viharjelző lámpája nem működik. Ekkor a következő órában nem várható 40-45 km/h-nál erősebb széllökés.
Elsőfokú viharjelzés: A lámpa egy perc alatt 45-öt villan. A szél várhatóan meghaladja majd a 45 km/h-t, de nem lesz erősebb 60 km/h-nál. Ebben az esetben csak a parttól számított 500 méterig szabad beúszni.
Másodfokú viharjelzés: A percenként 90-et villanó lámpák 60 km/h-t meghaladó szélt jeleznek. Ebben az esetben fürdeni tilos!
Egy egyszerű memoriter gyerekeknek: Ha a lámpa villásai között csak egyszer tudod kimondani, hogy „egy elefánt”, akkor már veszélyes a vízben lenni, ha többször el tudod ismételni, akkor még nincs ok az aggodalomra.
Kép: bumm.sk