A Nagy Vörös Folt a Juno űrszonda „szemével”
by Gál Flóra
A Jupiter gázóriás foltja egy 16 ezer kilométer széles légköri képződmény, ami a bolygó déli féltekéjén található. Valószínűleg az ellentétes irányú keleti és nyugati áramlások következtében jött létre. A kutatók 1830 óta figyelik meg, ám lehet, hogy már több mint 350 éve létezik.
A Juno magyar idő szerint július 11-én 01.55-kor haladt el a Jupiter bíbor felhőspiráljai fölött körülbelül 9 ezer kilométerre. Az űrszonda kamerája, a JunoCam által készített nyers felvételek nem csupán a Nagy Vörös Folt kiterjedését, hanem lenyűgöző színeit is megmutatják.
"Továbbra is rengeteg rejtély övezi a nagy vihart, egyebek között, hogy mi okozza pontosan a vörös színét és milyen energia hajtja" - mondta Jared Espley, a Juno program egyik kutatója.
A képek rengeteg új információval szolgálhatnak a szakembereknek, továbbá az űrszonda az elhaladásakor fontos egyéb adatokat is begyűjtött. Ezek létfontosságúak lehetnek a Jupiter belsejének feltérképezésében. "A többi tudományos műszer döntően azt vizsgálja, hogy mi is történik pontosan a felhők alatt" - magyarázta Espley, hozzátéve, hogy ezek az információk lehetővé teszik a kutatók számára, hogy kiderítsék, mi rejlik a Nagy Vörös Folt alatt.
A Juno űrszonda 53 naponta közelíti meg a bolygót, a következő találkozás szeptember 1-jén lesz. A 2016-ban pályára állt űrszondán nem található legénység. A főként napenergiával működő járművet hat éve indították a floridai Cape Canaveralból, fő küldetése a Jupiter mágneses mezejének felmérése.
Az egyik legfontosabb kérdés az, hogy az óriásbolygón mennyi víz található. Ebből tudják majd behatárolni azt, hogy a Naprendszeren belül hol született. A Jupiter eredete pedig nagymértékben befolyásolta a többi bolygó kialakulását és pozícióját.
A bolygó tömege lényegesen nagyobb, mint a Naprendszer többi bolygójának a tömege. Emiatt létezik az a feltételezés, miszerint a tömegvonzása megvédhette a Földet az üstökösök és az aszteroidák becsapódásától.
A Lockheed Martin építette űrszonda összköltsége 1,1 milliárd dollár (296 milliárd forint), a NASA New Frontiers nevű küldetése keretében kutatja a Jupitert.
Forrás: MTI
Kép: NASA