Balta, lópatkó, szög- London ezekkel fizet a királynőnek
by
Manapság kevés tulaj tekintené lerendezettek a havi lakbért egy kés, egy balta, hat lópatkó és 61 darab szög fejében, de nem így a brit királynő, aki nem engedetlenkedik. A font helyett a fenti hozományok is megteszik az uralkodónak, aki olyan ingatlanokért kapja a hasznos holmikat, amelyek gyakorlatilag már eltűntek a Föld színéről.
A szóban forgó bérlemények egy kovácsműhely, egy 3500 négyzetméteres mocsár, amiről mára senki nem tudja hol lehet, Southwark egyes városrészei, ahol a Tate Modern és Shakespeare Globe színháza található, valamint olyan lakások, amelyek koszt kvártély kötelesek a több száz éves szerződések értelmében. Tehát, ha a királynő arra jár szállást és lakhatást kell biztosítania számára a bérlőnek.
S noha London mára szimbolikusan fizet a felsorolt eszközökkel, a 12. században, nagyon is komolyan vették a dolgot. Külön hivatalt hoztak létre az éves befizetések kezelésére, ami - akárcsak a hagyomány-, a mai napig fennmaradt. II. Erzsébet uralkodás alatt Barbara Janet Fontaine tölti be a Queen’s Remembrancer, azaz a királynő emlékeztető feladatát. Igen ez egy munkakör, a betöltőjének pedig egyetlen feladata, hogy fogadja a fizetségeket.
De ami azt illeti, a félig eltűnt, elfeledett, nem használt bérlemények fejében, nem mindegy, hogy milyen kés, balta, lópatkó és szög a fizetség. Az 1200-as években, szerződésben rögzített kritériumok szerint csak az a balta megfelelő, amelyik átvág egy köteg mogyorófavesszőn, és az a kés ideális, ami életlen, tompa.
A 800 éves hagyomány tiszteletére díszes eseményt rendeznek, és akárcsak jó néhány angol szokás, ezt sem hagyják a múlt feledésébe merülni.