Így kerülheted el, hogy az adventi vásár rémálommá váljon! –interjú az NFH-val
by
Az adventi vásár nagyjából olyan, mint az ablakpucolás az ünnepek előtt: elképzelhetetlen nélküle a karácsony. Így egy kis túlzással, de kijelenthető, hogy a karácsonyi vásárokra mindenki ellátogat legalább egyetlen egyszer november, és január között, ahonnan felfokozott ünnepi hangulatban távozik, vagy csak felfokozottan. A karácsonyi vásárok a hangulatos megjelenés és az ünnepi légkör mellett ugyanis sok bosszúságot tartogathatnak. Ahogy a vásári hangulat alfái és omegái, a forralt bor és a kolbász úgy a termék ára és a kapott számlán szereplő markáns összeg eltérése is csalódást okozhat.
Az adventi vásárokat, azonban nem lehet kihagyni, így megkérdeztük a Nemzeti Fogyasztóvédelmi Hatóságot, hogy mi az a néhány dolog, amit mindenképp szem előtt kell tartani, ha megélni és nem túlélni akarjuk az adventi vásárforgatagot.
Mit szabad venni és mit nem a karácsonyi vásárokban?
A legfontosabb, hogy körültekintően vásároljunk. Olyan helyről érdemes beszerezni az ajándékokat, ahol számlát, nyugtát kapunk, ismert számunkra az eladó személye /kitelepült vásárokon is fel kell tüntetnie a kereskedőnek többek között a nevét, székhelyét/ azért, hogy ha a későbbiekben gondunk akad a termékkel, tudjuk, hová fordulhatunk panaszunkkal. Élelmiszer esetében mindig nézzük meg, hogy a minőség megőrzési, fogyaszthatósági idő fel legyen tüntetve, és az nem járt- e le.
A vásárlónak milyen jogai vannak az eladóval szemben (pl.: ha savanyú forralt bort kap és visszavinné, kicseréltetné a kifizetett terméket stb.)?
A vásárlókat megilleti a jog, hogy biztonságos és megfelelő terméket kapjanak, illetve a termékről minden – a vásárlásukat befolyásoló- információ rendelkezésükre álljon. Amennyiben a kereskedő nem megfelelő –hibás- terméket értéskesít, a vevőnek joga van panasszal a kereskedőhöz fordulni a vásárlástól számított két éven belül.
Amennyiben a panasz jogos, úgy a kereskedő ezen időn belül a hibát orvosolni köteles. Elsősorban javítással vagy cserével, végső soron illetve, ha az előbbiekre nincs lehetőség, akkor a termék árának visszaszolgáltatásával. A hibás terméket természetesen a vevő is köteles visszaszolgáltatni.
Az olyan esetekben is élhetünk tehát panasszal, amikor például a forralt bor savanyú.
Mire figyeljünk jobban oda, ha kilátogatunk bármelyik adventi vásárra, hogy elkerüljük a kellemetlenségeket?
Nézzük meg, hogy az árak fel vannak-e tüntetve (forintban), kapunk-e számlát, nyugtát és valóban azt az árat fizetjük-e, ami ki volt írva. A vásárokon jellemzően vehetünk úgynevezett tömegre értékesített termékeket, úgy, mint például sült kolbászt, pogácsát, stb. Ilyenkor figyeljük meg például, hogy a méréskor beleméri-e a kereskedő a csomagoló, tároló edény súlyát az étel súlyába. Ha igen, jellezzük nemtetszésünket, hiszen elég drága mulatság például sültkolbász árban venni csomagolópapírt és az a kereskedő, aki így tesz, szabálytalanul jár el.
A magasabb ár, garancia a jobb minőségre?
Nem feltétlenül. Ugyanakkor az azért elmondható, hogy a gyanúsan olcsónak ítélt termékekkel szemben nem árt, ha fenntartása van az embernek.
Melyek a leggyakoribb panaszok, amivel a fogyasztók megkeresik az Önök szervezetét az adventi időszak alatt?
A legtöbb probléma, az árak feltüntetésével, az akciós termékek értékesítésével (árkedvezményt ígérnek, ugyanakkor azt nem érvényesítik a fizetéskor), a fogyasztói megkárosítással (amikor például a fent is említett, tömegre értékesített termékek esetén, nem a súlynak, mennyiségnek megfelelő összeget fizettetik ki a fogyasztóval) kapcsolatban merül fel.
Mikor és milyen panasszal lehet a Fogyasztóvédelemhez fordulni a karácsonyi vásárokon tapasztalt negatívumok miatt? Mert nyilván a rossz ízű forralt bor miatt nem érdemes… De mégis mi az a szint, amikor már szükséges a Fogyasztóvédelem közreműködése?
Minden olyan esetben érdemes a hatósághoz fordulni, amikor jogsértés gyanúja merül fel. Az ételek-italok minőségi kifogásával kapcsolatos panaszt (például a nem megfelelő forralt bort) érdemes a Nébih-hez bejelenteni. Még nem került említésre, de egy igen kiemelt területe a fogyasztóvédelmi célú feladatoknak a veszélyes termékek kiszűrése. Karácsony közeledtével számos utcai árusítóhelyen kaphatóak például fényfüzérek, amelyek ha nem megfelelőek, igen komoly veszélyt jelentenek a használóik számára. Ha például ilyennel találkoznak, azt is érdemes jelezni a fogyasztóvédelmi hatóság felé.
A rengeteg bejelentés között biztosan akarnak emlékezetesek, megmosolyogtatók is. Tavaly volt ilyen?
Érdekes, emlékezetes bejelentés gyakran érkezik a legkülönbözőbb témákban. Egy ilyen volt, amikor is a panaszos ajándékba kapott egy zongorát, holott elmondása szerint, ő nem is tud zongorázni. Kérte az üzletben, hogy vegyék vissza, azonban erre nem voltak hajlandók (erre nem volt köteles a kereskedő). Ezért hatóságunktól szeretett volna igazolást kérni arról, hogy ő nem tud zongorázni, hátha akkor rendezik az ügyét és visszaveszik tőle a hangszert. Sajnos nem tudtunk a segítségére lenni.
Az adventi vásárokon túl az ajándékvásárlás is tartogat izgalmakat, mert a zárlatos izzón túl is leselkedhetnek veszélyes a vásárlókra… A Nemzeti Fogyasztóvédelmi Hatóság összegyűjtötte az alábbi linken, hogy mi mindenre érdemes odafigyelnünk. Már csak három adventi hétvége van vissza, készülj fel!