Apró füllentésekkel kezdődnek a nagy hazugságok
by Böröczky Katalin
A füllentések képesek érzéketlenné tenni emberi agyat a negatív érzelmekkel szemben, derült ki egy friss tanulmányból, ezáltal pedig egyre nagyobb és nagyobb hazugságok hagyhatják el ajkainkat.
Az University College London kutatói kimutatták tapasztalati úton szerzett bizonyítékokkal alátámasztva, hogy a kis füllentések előidézik az egyre nagyobb hazugságokat. A szakemberek önként jelentkező kísérleti alanyok agyát vizsgálták meg, pontosabban azt, hogy mi játszódik le hazugságok esetén benne. A kiválasztott kísérleti alanyok számára előírt feladatok során saját érdekükben hazudniuk kellett. Az amigdala nevezetű agyi terület, amely fontos szerepet játszik az érzelmek feldolgozásában akkor a legaktívabb, amikor először hagyta el hazugság a kísérletben résztvevők száját. Újabb és egyre nagyobb hazugságok esetén folyamatosan csökkent az amigdala válaszreakciója.
Minél inkább visszaesett az amigdala aktivitása, annál nagyobb hazugságok következtek a jövőben. A tanulmányból kiderül, hogy amikor önös érdekből hazudunk, akkor az amigdala negatív érzelmet szabadít fel és ezáltal korlátozódik a hazugságunk mértéke. Ha azonban nem csupán egyszer, hanem egymást követően többször hazudunk, akkor egyre inkább gyengülnek a válaszreakciók és nőnek a hazugságok. A vizsgálat fókuszában a hazugságok álltak, azonban ezek az eredmények vonatkozhatnak az agresszív viselkedés és a kockázatvállalás esetében is.